SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO Simona Halep, a doua cea mai frumoasă lovitură de la Australian Open 2020 » Cine a depășit-o

Sportiva din România a reușit a doua cea mai frumoasă lovitură din întreaga competiție.

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 ianuarie 2022 20:50 / Actualizat sambata, 29 ianuarie 2022 20:50

Simona Halep (30 de ani, locul 15 WTA) a părăsit turneul de la Australian Open în faza optimilor de finală, învinsă de Alize Cornet (32 de ani, 61 WTA), scor 4-6, 6-3, 4-6. Sportiva din România a reușit a doua cea mai frumoasă lovitură din întreaga competiție.

Lovitura a fost reușită în primul set al partidei cu Magdalena Frech, din turul I, la scorul de 4-2 pentru Simona, pe serviciul adversarei. Halep a sprintat extraordinar, a ajuns la o „scurtă” bine executată și a răspuns cu o execuție similară, din încheietură.

Nick Kyrgios și iubita, imagini incendiare chiar în interiorul arenei „Rod Laver” » Ce s-a întâmplat după titlul cucerit la Australian Open
Australian Open

Primul loc al ierarhiei alcătuite de Eurosport îl ocupă Iga Swiatek, cu o secvență defensivă incredibilă. Schimbul a avut loc chiar la mingea de meci, în disputa cu Kanepi. Jucătoarea din Estonia a lovit năprasnic cu forehand-ul, în stilul obișnuit, dar Swiatek a returnat tot, inclusiv un smash din preajma fileului.

• Charleston »  4-10 aprilie

Dubai şi Doha am în plan. Aşa am jucat cam în toţi anii trecuți, atunci când am fost sănătoasă. Dubai, Doha, Indian Wells, Miami şi Charleston, pentru prima dată. Vreau, înainte să mă las de tenis, să joc şi turneul acesta. Nu am făcut acest lucru până acum, de aceea am vrut să încerc.
- Simona Halep

VIDEO+FOTO Ashleigh Barty, campioană la Australian Open! Câștigă trofeul după o revenire incredibilă în setul 2 » Avans uriaș în clasamentul mondial

Daniil Medvedev a primit cea mai mare amendă din istoria Australian Open » Ce sumă trebuie să plătească după scandalul din semifinale

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt