SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP

Simona Halep, varianta 2018: alertă, exactă, decisă » Cum a reușit Halep triumful uriaș de la Roland Garros

Articol de - Publicat marti, 12 iunie 2018 10:21

În 2018, Simona Halep a crescut de la meci la meci, combinând siguranța loviturilor cu calmul reacțiilor.

Pentru liderul mondial, a fost important să pornească turneul parizian fără probleme fizice, acestea îngreunându-i semnificativ traseul la Australian Open. Atunci s-a accidentat la glezna stângă încă din primul tur, cărând acea povară până la capătul turneului. La Paris a sosit energizată, după câteva zile de pauză, și a abordat competiția în ritmul de "meci după meci", cel mai important fiind să treacă de primul.

Turul 1: 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske (SUA)

După o zi de amânare din cauza vremii nefavorabile, a intrat un pic temătoare în partida cu Alison Riske, cedând primul set în fața unei adversare agresive. Puțină apă pe față înaintea setului 2 și sensul meciului s-a răsucit complet pentru o dominare clară a Simonei.

Turul 2: 6-3, 6-1 cu Taylor Townsend (SUA)

Meci controlat împotriva unei oponente talentate, stângace, capabilă de execuții surprinzătoare, dar care e trasă înapoi de kilogramele în plus. Halep – sigură și eficace

Turul 3: 7-5, 6-0 cu Andrea Petkovic (Ger)

Reeditare prematură a semifinalei din 2014, cu Petkovic rezistând excelent în primul set. Când germanca a slăbit ritmul, avalanșa Simona a măturat tot pentru un 6-0 în al doilea

Optimi: 6-2, 6-1 cu Elise Mertens (Bel, 16)

Creștere de la meci la meci pentru româncă, ea repetând la Paris evoluția excelentă avută în fața belgiencei și la Madrid, în urmă cu aproximativ două săptămâni

Sferturi: 6-7 (2), 6-3, 6-2 cu Angelique Kerber (Ger, 12)

Meciul început cel mai lent, în care a revenit de la 0-4 în primul set, dar l-a cedat la tie-break. Apoi însă, cu o tactică și execuție mai agresive, a avut ascendentul asupra celei pe care o învingea la mare luptă și la Australian Open

Semifinale: 6-1, 6-4 cu Garbine Muguruza (Spa, 3)

Cel mai bun meci. Tactică, execuție și, mai ales, mental de oțel. Întâlnind o adversară în fața căreia izbândise o singură dată, Simona a fost aprigă și ofensivă de la început pentru 6-1, apoi a reacționat prompt la creșterea de nivel a adversare

Finală: 3-6, 6-4, 6-1 cu Sloane Stephens (SUA, 10)

Început vijelios pentru americancă, însă Halep a sesizat schimbarea necesară de tactică și a devenit mai agresivă, storcând și ultimele picături de energie din adversară, nimeni alta decât campioana de la US Open 2017

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă