SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

WIMBLEDON 2019 // SORANA CÎRSTEA - AMANDA ANISIMOVA 3-6, 3-6 // Sorana, fără șanse în fața adolescentei care a scos-o pe Halep de la Roland Garros

Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 02 iulie 2019 18:19

Sorana Cîrstea (29 de ani, 77 WTA) a fost eliminată de americanca Amanda Anisimova (17 ani, 26 WTA), scor 3-6, 3-6, în primul tur de la Wimbledon.

Anisimova confirmă performanța fantastică de la Roland Garros, acolo unde s-a oprit în semifinale, după un parcurs în care a eliminat-o și pe Simona Halep, campioana en-titre de la Paris.

Primul meci direct dintre Cîrstea și Anisimova a fost echilibrat doar în startul primului set. O serie de patru break-uri consecutive a fost oprită de Sorana, care s-a distanțat la 3-2. Anisimova și-a ridicat vizibil nivelul jocului, a devenit mai agresivă, și ajutată de un prim serviciu puternic a închis setul la trei după 43 de minute.

65 % dintre punctele jucate cu primul serviciu au fost câștigate de Anisimova

Setul secund a avut un start asemănător cu actul inaugural. Sorana a clacat însă pe final, în game-ul cu numărul 8, cel care a și făcut diferența. Anisimova avansează în turul secund, acolo unde o va înfrunta pe Magda Linette (75 WTA).

Avem trei românce în turul secund

Monica Niculescu (31 de ani, 113 WTA) a avansat în turul secund al turneului de la Wimbledon, după o revenire impresionantă reușită în primul tur în fața nemțoaicei Andrea Petkovic (31 de ani, 70 WTA), pe care a învins-o în trei seturi, scor 2-6, 6-2, 7-5, după două ore și 15 minute de joc. (Detalii AICI)

Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) și Mihaela Buzărnescu (31 de ani, 47 WTA), cele două românce care au evoluat luni, s-au calificat în turul secund, unde vor juca una împotriva celeilalte (Detalii AICI)

Vezi și: FOTO Ce revenire! Niculescu a întors-o pe Petkovic și e în turul II la Wimbledon 2019

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului