SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

ROLAND GARROS // Sorana Cîrstea a cucerit publicul după victoria din turul I » Discurs în franceză + ce spune despre adversara ei

Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 27 mai 2019 16:47

Sorana Cîrstea, locul 84 WTA, s-a calificat în turul II la Roland Garros după ce a trecut în trei seturi de slovena Kaja Juvan, locul 131 WTA, scor 5-7, 6-4, 7-5, după un meci de 2 ore și 23 de minute.

După meci, Sorana Cîrstea a stârnit aplauze furtunoase de la publicul de pe arena Suzanne Lenglen, după un discurs în limba franceză.

Nu vorbesc prea bine franceză. Știu doar câteva cuvinte. Vă mulțumesc tuturor pentru încurajare”, a declarat Sorana Cîrstea, în franceză, la Eurosport, imediat după meci.

Sorana Cîrstea: „Mi-e fost greu”

Sorana a vorbit și despre adversara sa și despre situația în care a fost, aflând cu puțin înainte de meci că nu va juca împotriva Petrei Kvitova, care s-a retras. (Detalii AICI)

„Mi-a fost foarte greu. Am aflat cu două ore înainte de meci că nu voi juca împotriva Petrei Kvitova. A fost o situație dificilă. Dar acum sunt fericită. E prima dată când mi se întâmplă asta. A trebuit să mă adaptez repede. Mi-a fost foarte greu, dar sunt fericită că am câștigat”, a adăugat Sorana Cîrstea.

Vezi și:

FOTO Sorana Cîrstea, victorie dramatică în turul I la Roland Garros » Mihaela Buzărnescu va juca și ea azi

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!