SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 al turneului de la Madrid » Victorie în trei seturi cu Lauren Davis

Sorana Cîrstea // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 25 aprilie 2023 14:59 / Actualizat marti, 25 aprilie 2023 15:01

Sorana Cîrstea (33 de ani, 44 WTA) a trecut americanca Lauren Davis (29 de ani, 56 WTA), în turul 1 al turneului de la Madrid, scor 6-3, 3-6, 6-1.

• Sorana Cîrstea va juca în turul 2 cu bielorusa Aryna Sabalenka, locul 2 WTA.

Sorana Cîrstea, 44 WTA, a evoluat pe Terenul Central Manolo Santana în a doua partidă, întâlnind-o după multă vreme pe ambițioasa Lauren Davis, a 56-a jucătoare a lumii. Românca nu mai jucase de la superbul traseu de la Miami din luna martie, încheiat în semifinale, dar s-a pregătit intens pe zgură în ultimele săptămâni.

Ana Bogdan, victorie dramatică în turul 1 la Madrid » A revenit la 2-5 în decisiv și a avut nevoie de 6 mingi de meci pentru a câștiga
WTA MADRID

Sorana Cîrstea, calificare în turul 2 al turneului de la Madrid

Trecuseră ceva mai mult de 10 ani de la precedenta înfruntare, câștigată de americancă la Hobart 2013, 6-1, 6-3, probabil puține lucruri de reținut de atunci. Pe altă suprafață, un deceniu mai târziu, românca aflată într-o perioadă foarte bună a jocului ei avea prima opțiune. Și a valorificat-o clar în primul set, acolo unde un break făcut spre final a fost hotărâtor pentru 6-3.

Părea că la fel va curge și partea a doua a meciului, când Sorana a avut de două ori break în față, 1-0 și 3-2, dar Davis și-a arătat reziliența și s-a impus până la urmă cu 6-3. Urmărită din tribune de Ion Țiriac Jr, alături de antrenorul Thomas Johansson, românca a decolat în decisiv, prinzând înălțime după fiecare game până la 5-0.

A câștigat cu 6-1 și o va întâlni în turul secund pe a doua favorită, Aryna Sabalenka.

Cea pe care a învins-o, 6-4, 6-4, în sferturile de finală de la Miami în singura lor ciocnire în circuit. Cîrstea a atins de două ori sferturile de finală la Madrid, în 2016 și 2017, însă în ultimii ani și-a încheiat repede evoluția.

7.705.780 de euroeste suma totală a premiilor la turneul feminin de la Madrid, WTA 1000, câștigătoarea urmând să primească un premiu de 1.105.265 de euro

• 1-1: Start echilibrat de meci. Fiecare jucătoare și-a câștigat game-ul de serviciu

Carlos Alcaraz, din nou campion la Barcelona » „Am fost eu pe teren: fluid și relaxat”

Zgura fără titani » Rafael Nadal absent la Madrid, Novak Djokovic șters. Cine va străluci?