SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BEIJING

Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur al turneului de la Beijing » Românca a cedat dramatic în setul decisiv

Sorana Cîrstea (33 de ani, numărul 26 WTA) a fost eliminată de croata Petra Martic (32 de ani, numărul 49 WTA) în primul tur al turneului de la Beijing, scor 2-6, 6-2, 6-7 (3), la finalul unui meci care a durat două ore și 29 de minute.

Articol de - Publicat sambata, 30 septembrie 2023 15:15 / Actualizat sambata, 30 septembrie 2023 15:15

Turneele din Chona nu au fost unele norocoase pentru Sorana Cîrstea. După ce a fost eliminată în urmă cu câteva zile de către Katerina Siniakova, „optimile! turneului de la Ningbo, românca a părăsit prematur și competiția de la Beijing, fiind învinsă de Petra Martic dipă două ore și 29 de minute.

„Accesul interzis”: cum s-au baricadat în sediu frații greci acuzați de Simona Halep că i-au ruinat cariera + două adrese „oficiale” declarate la Ontario Business Register sunt pustii
HALEP, SUSPENDATĂ

Sorana Cîrstea, eliminată de Petra Martic în primul tur al turneului de la Beijing

Primul set a fost unul strâns între cele două. Cîrstea a condus cu 1-0, 2-1, dar Petra Martic a egalat de fiecare dată. Croata s-a desprins în cele din urmă și s-a impus cu 6-2, după numai 38 de minute de joc.

Sorana Cîrstea și-a revenit în actul secund al partidei. A fost în avantaj, 1-0, 2-1, Martic a egalat la doi, dar de acolo românca a mers ceas și a egalat situația la capătul unui set care s-a întins pe durata a 43 de minute.

În setul decisiv, Sorana Cîrstea s-a văzut condusă cu 2-0, respectiv 3-1, dar a reușit să egaleze de fiecare dată. A trecut pentru prima dată în avantaj, 4-3, dar Petra Martic a egalat și a trecut în avantaj pe serviciul Soranei.

Românca a egalat, 5-5 și a trecut în avantaj, dar croata a forțat și a dus setul în tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-3.

Petra Martic o va înftâlni în faza următoare a competiției pe câștigătoarea duelului dintre Ekaterina Alexandrova (28, #21 WTA) și Coco Gauff (19, #3 WTA).

Coco Gauff revine în turnee: „Nu s-a schimbat nimic în viața mea fiindcă acum sunt campioană de Grand Slam”

Fostul lider mondial nu mai vine la Cluj: „Așteptam cu nerăbdare să joc în România, dar nu voi mai putea evolua anul acesta”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping