SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

A vomitat pe teren » Meciul Mihaelei Buzărnescu, întrerupt 15 minute

Incident rar în meciul Mihaela Buzarnescu (33 de ani, 154 WTA) - Katarzyna Kawa (28 de ani, 164 WTA), 6-4, 7-5, din calificările US Open.

Articol de GSP - Publicat marti, 24 august 2021 19:38 / Actualizat marti, 24 august 2021 20:24

• US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, se va desfășura în perioada 30 august - 12 septembrie.

Meciul Mihaelei Buzărnescu din calificările US Open, întrerupt pentru un motiv bizar

În setul 2, la 6-3, 3-2 pentru Miki Buzărnescu, partida din calificări a fost întreruptă după ce unei fete de mingi („ball girl”) i s-a făcut rău și a vomitat.

Aceasta fost ajutată de un medic să-și revină și a părăsit terenul într-un scaun cu rotile. Jucătoarea din România a contribuit la curățarea terenului cu un prosop.

15 minute a durat până când partida a fost reluată, iar Buzărnescu nu a acuzat șocul întreruperii, impunându-se cu 7-5 în actul secund.

În runda următoare a calificărilor, Buzărnescu o va întâlni pe jucătoarea din Germania Jule Niemeier (22 de ani, 146 WTA). Cele două jucătoare nu s-au mai înfruntat niciodată.

Buzărnescu a fost de 3 ori pe tabloul principal de la US Open, de fiecare dată ieșind încă din primul tur (2020, 2019 și 2017).

Buzărnescu, comparație între US Open și Roland Garros, în timp de pandemie: „Nu m-am simțit în largul meu, diferența a fost mare”

Citește mai multe știri din tenis:

Atât de aproape! Emma Răducanu, înfrângere la limită în cea mai importantă finală a carierei

Irina Begu, victorie importantă în primul tur la Cleveland » A eliminat un nume important

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”