SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

Victorie pentru Simona Halep în turul secund la Doha » Culoar favorabil pentru semifinale!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 februarie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 12 februarie 2014 21:36

Simona Halep s-a calificat astăzi în optimile de finală de la Doha după ce a învins-o pe Kaia Kanepi în tie-breakul setului decisiv.

Într-un meci care a durat 2 ore şi 30 de minute, Simona a intrat bine în meci şi a cîştigat prima manşă, scor 6-4. Estonianca a revenit apoi şi a dus meciul într-un set decisiv după 6-3.

În setul al treilea, Halep a început mai bine şi s-a desprins la 2-0, dar Kanepi a revenit din nou şi a servit şi pentru meci la 5-4. Jucătoarea noastră a reuşit breakul la 0, iar în tie-break a beneficiat de greşelile adversarei pentru a se impune 7-5.

În optimi, Simona Halep o va întîlni pe nemţoaica Beck şi are şanse importante şi pentru accederea în semifinale. Dacă va trece de Beck, în sferturi va juca împotriva lui Errani sau Monicăi Niculescu, calificată şi ea astăzi în optimi.