FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - HERMANNSTADT 5-0

FCSB - Hermannstadt 5-0. VIDEO+FOTO Fără adversar! FCSB reușește scorul sezonului, cu Man din nou providențial » Clasamentul după 8 etape

FCSB - Hermannstadt +16   FOTO
FCSB - Hermannstadt

Articol de - Publicat luni, 26 octombrie 2020 22:20 / Actualizat luni, 26 octombrie 2020 22:58

FCSB a reușit cea mai clară victorie a acestui sezon, scor 5-0 cu Hermannstadt.

Vezi AICI toate rezultatele din etapa #8

Partida de pe Arena Națională a început cu un iureș al gazdelor. Iulian Cristea a deschis scorul încă din minutul 3, cu o execuție spectaculoasă, din interiorul careului de 16 metri. Dennis Man a dublat diferența în minutul 11, când a profitat de gafa lui Viera, apoi l-a driblat pe Figueiredo. Man a ajuns la 7 reușite în acest sezon, fiind golgeterul Ligii 1.

FCSB - Hermannstadt 5-0 » Buș a spart gheața

Dacă Man e obișnuit cu golurile, în minutul 32 s-a produs o premieră. Sergiu Buș a marcat primul gol în campionat pentru FCSB, după o gafă a aceluiași fotbalist. Rezultatul primei părți, unul greu de pronosticat, a fost stabilit în minutul 34 de Moruțan. Acesta a trimis în poarta goală, din 2 metri, după o incursiune excepțională a lui Dennis Man. Florin Tănase și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 72, tot din pasa lui Man.

FCSB, pe locul 2 în Liga 1

Cu victoria de astăzi, FCSB revine pe locul secund, cu 18 puncte. E la egalitate cu CFR Cluj, dar are un golaveraj net superior. Lider e în continuare CS Universitatea Craiova.

Hermannstadt ocupă locul 11 în Liga 1, cu 10 puncte. Sibienii sunt însă la o singură lungime de locurile care asigură accederea în play-off.

Clasament Liga 1:

FCSB - Hermannstadt 5-0

FCSB - Hermannstadt, echipe de start:

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, I. Cristea, Miron, Panțîru - Vînă, G. Simion, Fl. Tănase - D. Man, Sg. Buș, O. Moruțan
Rezerve: Straton - Briceag, Buziuc, C. Dumitru, Ov. Popescu, Oaidă, Cană, G. Enache, Ad. Șut Antrenor: Anton Petrea

• Vînă și Simion joacă pentru prima dată împreună la FCSB

Hermannstadt: Figueiredo - Scarlatache, Viera, I. Stoica, Opruț - Caiado, Dâlbea, Pires, Al. Florică - David Mayoral, Joalisson
Rezerve: I. Pop, Addae, Fortes, Teijeira, Mustivar, Sîntean, Osan, Alhassan
Antrenor: Ruben Albes

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / Asistenți: Orbuleţ Mircea (Bucureşti) și Mitruţi Daniel (Craiova)

Mai multe știri din Liga 1:

David Caiado dă cărțile pe față: „Discuția cu Toni Petrea m-a convins să plec” » Ce contract semnase cu Gigi Becali

FC VOLUNTARI - CFR CLUJ 0-1. A greșit arbitrul în favoarea campioanei? Ioan Andone reclamă un penalty neacordat: „A dat fault în atac!”