FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO 2019

Germania U21 - Serbia U21 6-1 // VIDEO + FOTO Nemții fac scorul turneului, dar nu sunt calificați matematic! + Jovic, starul lui Real, huiduit de propriii fani

Articol de GSP - Publicat joi, 20 iunie 2019 23:53

EURO 2019 // Germania U21, campioana en-titre, a oferit joi seară scorul turneului, în fața Serbiei U21, scor 6-1.

• România U21 întâlnește Anglia U21 mâine, de la 19:30, liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe TVR 1 și TVR Hd.

Formația pregătită de Stefan Kuntz, trecută cu vederea de bookmakeri la începutul competiției, are un start perfect. Victoria impunătoare cu Danemarca, 3-1, a fost astăzi dublată de un meci fantastic.

Marco Richter, autorul unei „duble” în primul meci, a deschis scorul în minutul 16, cu o execuție elegantă peste portarul Radunovic. Luca Waldschmidt și-a început recitalul în minutul 30, cu o reușită din 5 metri, la finalul unei acțiuni-școală a nemților. Vârful lui Freiburg a recidivat 7 minute mai târziu, când a luat mingea de la jumătatea terenului și nu s-a oprit până în plasa sârbilor.

Ofensiva cu nume a vecinilor din Vest a fost invizibilă. Luka Jovic, starul cumpărat de Real Madrid, a fost schimbat în minutul 69, imediat după golul de 4-0 marcat de Mahmoud Dahoud, în fluierăturile propriilor fani.

Waldschmidt și-a desăvârșit opera în minutul 80, cu largul concurs al lui Radunovic. Onoarea sârbilor a fost salvată după ce Istvan Kovacs a dictat corect o lovitură de la 11 metri în minutul 85, pentru un fault comis de Dahoud. Andrija Zivkovic a transformat fără probleme.

Ultimul cuvânt i-a aparținut lui Arne Maier. Jucătorul Herthei Berlin a marcat cu un șut superb sub transversală.

Vezi AICI clasamentul Grupei B

Germania acumulează 6 puncte, dar nu e sigură încă de calificarea în semifinale. Nemții o întâlnesc în ultima etapă pe Austria, iar o eventuală înfrângere, dublată de pasul greșit al danezilor cu Serbia, i-ar duce pe locul secund.

FINAL  » Germania U21 - Serbia U21 6-1

• Au marcat: Richter '16, Waldschmidt '31 '36 '80, Dahoud '69, Maier 90+2 / Zivkovic '85 (pen.)

Golul de 3-0

Golul de 2-0

Vezi AICI lstatistici

Echipele de start

Germania U21: Nubel - Klostermann, Tah, Baumbartl, Henrich - M. Eggestein - Oztunali, Dahoud, Neuhaus - Waldschmidt, Richter
Rezerve: Schubert, F. Muller - Amiri, Anton, J. Eggestein, Koch, Lowen, A. Maier, Mittelstadt, Nmencha, Serdar, Uduokhai
Antrenor: Stefan Kuntz

Serbia U21: Radunovic - Gajic, Milenkovic, Babic, Bogosavac - Lukic, Racic, Pantic - Zivkovic, Jovic, Radonjic
Rezerve: Rosic, Ostojic - Adzic, Joveljic, Markovic, Masovic, Randelovic, Saponjic, Terzic, Zlatanovic

• 19:30 - Anglia - ROMÂNIA (Cesena)
  • 22:00 - Franța - Croația (Serravalle, San Marino)

Luni, 24 iunie

• 22:00 - Franța - ROMÂNIA (Cesena)
  • 22:00 - Anglia - Croația (Serravalle, San Marino)

Vezi și: Scenariu de vis: de ce rezultat avem nevoie pentru a fi 99% semifinalele Europeanului!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”