FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - SUEDIA 0-2

ROMÂNIA - SUEDIA 0-2 // Profesorul Contra, mai slab decât elevii de la națională » Notele unei înfrângeri dureroase

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 noiembrie 2019 09:30

România a pierdut meciul decisiv cu Suedia, scor 0-2, și a ratat șansa calificării la Campionatul European din 2020 din această grupă. „Tricolorii” pot însă să ajungă la turneul final după barajul din Liga Națiunilor.

„Tricolorii” n-au avut nicio ocazie notabilă de gol și au primit note pe măsură din partea Gazetei Sporturilor. Cel mai slab jucător de pe teren a fost debutantul Vasile Mogoș, de la care a pornit primul gol al suedezilor. Fundașul dreapta a primit nota 3.

Singurii români care au primit notă de trecere au fost Tătărușanu, Bancu, Stanciu, Mitriță, Tudor Băluță, Coman și Ianis Hagi.

Selecționerul Cosmin Contra a fost însă mult sub nivelul naționalei, primind nota 2.

Imnul României cântat de 45.000 de oameni înaintea meciului cu Suedia

Vezi și:

ROMÂNIA - SUEDIA 0-2 // VIDEO EXCLUSIV Șumudică l-a masacrat pe Contra: „Nu trebuie să mai ascundem gunoiul sub preș. E la mintea cocoșului filosofia suedezilor”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”

Comentarii (11)
bisisica5
bisisica5  •  16 Noiembrie 2019, 22:24
Postat de Viorel Ovidenie pe 16 Noiembrie 2019, 11:01

Sunt nedrepti cei care sustin ca vina apartine lui Mogos . La faza primului gol, vinovat este Deac, care l-a incurcat pe Mogos, iar in restul meciului Mogos a avut o prestatie destul de buna . La Mogos s-a vazut lipsa de experienta, in faza cu pricina trebuia sa-l faulteze pe suedez, dar de ce nu a facut asta mult mai expermentatul Deac . Nu vreau sa se inteleaga ca am pierdut meciul din cauza lui Deac, care a prins o zi proasta. Ori cum suedezii in prima repriza au fost mai buni, ne-au dominat categoric si golurile au cazut firesc . Nu il apar pe Contra , chiar daca a gresit tactica si asezarea jucatorilor in teren, insa, vorba aia " astia sunt, cu astia defilam ", asta este valoarea fotbalului nostru .

Postat de cuviosul_pafnutie pe 16 Noiembrie 2019, 17:01

Nici un jucator roman nu merita nici macar nota 1!Daca nu reuseau sa preia mingea decat pe 2-3 metri si din nu stiu cate miscari?sa nu-i mai aud pe aia care repeta ca papagalii ca jucatorii romani sunt talentati!Pana si Tatarusanu a fost praf!Nici macar Spania nu ne-a predat o asa lectie de fotbal!Nu avem mijlocasi, iar din cauza asta apararea e descoperita, iar atacatii nu au mingii!

Asta cu preluarea si stapanirea mingii in regim de viteza, e ceva imposibil pentru jucatorul roman!Dar in meciul de ieri nici macar la deposedare nu reuseau nimic!Erau driblati ca niste jaloane!Culmea penibilului?Sa fie condusi cu 2-0, iar in minutele de prelungire sa se apere disperat-nereusind nici macar sa trimita mingea in aut-adversarii avand si o transversala!