INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ESPANYOL - LUDOGOREȚ 6-0

Espanyol - Ludogoreț 6-0 // Caz rarisim » Claudiu Keșerü și echipa sa, nici măcar un șut la poartă în meciul cu spaniolii!

Articol de - Publicat vineri, 08 noiembrie 2019 10:57

Ludogoreț, rămasă în nouă jucători din minutul 35, a fost spulberată la Barcelona (0-6) de Espanyol, în grupa H Europa League. Și totuși, se poate califica!

Ceea ce pentru Espanyol a fost un vis frumos, cel mai net succes alb-albastru în cupele europene, pentru Ludogoreț a fost un coșmar. Rar vezi o echipă să nu tragă niciun șut la poartă. Nici măcar unul! Nici blocat, nici peste poartă, nici peste tribună. Zero! La fel la cornere.

Schimbat după 39 de minute

În zece din minutul 12, după eliminarea lui Rafael Forster, în nouă din minutul 35, Goralski fiind trimis și el la vestiare, campioana Bulgariei a clacat. A cedat total la Barcelona.

Titular (Moți a fost rezervă, Grigore a lipsit, suspendat), Claudiu Keșerü nu a prins pe teren sfârșitul primei reprize, fiind înlocuit în minutul 39 pentru ca verzii să întărească un pic apărarea. „Tricolorul" nici nu a primit notă în As. Marca i-a dat o linie, Mundo Deportivo o stea, iar Sport nota 3. Cea mai mică.

Meci decisiv cu Ferencváros acasă

După un start perfect în grupa H, 5-1 cu ȚSKA și 3-0 la Budapesta cu Ferencváros, Ludogoreț a luat șapte goluri în dubla confruntare cu Espanyol, fără a marca vreodată: 0-1 și 0-6!

Și totuși, chiar și după această înfrângere severă, rămâne pe locul 2 (6 puncte, golaveraj 8-8) și se poate califica în „16"-imile Europa League. Are un punct în fața lui Ferencváros (6-5) și va juca meciul decisiv cu echipa maghiară acasă, pe 12 decembrie.

VEZI ȘI:

CFR CLUJ - RENNES 1-0 // Ștefan Gadola, unul dintre oamenii cu banii de la campioana României, le face o promisiune elevilor lui Dan Petrescu

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”