INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MAN. CITY - REAL MADRID 2-1

MANCHESTER CITY - REAL MADRID 2-1. Ce imagine! Cum au fost surprinși Pep Guardiola și Zidane după finalul meciului

Pep Guardiola și Zinedine Zidane sunt printre cei mai galonați antrenori ai lumii +29   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 08 august 2020 08:56 / Actualizat sambata, 08 august 2020 09:16

Manchester City a eliminat-o aseară pe Real Madrid din Liga Campionilor, după 2-1 pe Etihad (4-2 la general). La finalul meciului, antrenorii Pep Guardiola și Zinedine Zidane au oferit imaginea serii.

• „Sfertul” Manchester City - Lyon se joacă sâmbătă, 15 august, de la ora 22:00, într-o singură manșă, pe arena celor de la Sporting, „Jose Alvalade”

Manchester City s-a calificat în „sferturile” Ligii cu două victorii în fața lui Real Madrid. Partida de aseară a fost marcată de cele două gafe copilărești comise de Raphael Varane, liderul apărării în absența lui Sergio Ramos, suspendat. Campionul mondial a pierdut mingea la reușitele lui Sterling (9) și Gabriel Jesus (68). Golul lui Karim Benzema din minutul 29 a contribuit doar la palmaresul francezului, care a ajuns la 65 de goluri în Champions League, locul 4 all-time.

Iar Zidane a suferit prima eliminare din carieră în Champions League! Competiție pe care francezul a câștigat-o de trei ori ca antrenor.

După finalul jocului, când jucătorii intraseră deja la vestiare, Zizou și Guardiola au fost surprinși la marginea terenului discutând.

Pep Guardiola, antrenor Manchester City: „Zidane a fost unul dintre idolii mei”

La conferința de presă, Guardiola a fost întrebat despre conversația cu omologul său de pe banca Realului.

„L-am felicitat pentru titlul din Spania. Am mai spus-o, câștigarea unui campionat ca La Liga sau Premier League este cel mai dificil trofeu, pentru că implică 10-11 luni de muncă.

Am discutat despre familiile noastre, ne-am urat succes. A fost unul dintre idolii mei pe vremea când eram jucător. E unul dintre cei mai mari fotbaliști din istorie, iar ca om este un exemplu. Îmi place modul în care reprezintă profesia noastră”, a spus Guardiola.

FOTO Cele mai interesante imagini din meciurile Manchester City - Real Madrid și Juventus - Lyon, ambele încheiate cu scorul de 2-1

Juventus - Lyon
Manchester City - Real Madrid
+25 FOTO

VIDEO Match Preview: Barcelona - Napoli » Catalanii, favoriți după 1-1 în tur

Citește mai multe știri despre Champions League:

Două penalty-uri contestate în Juventus - Lyon!

Campionul mondial Varane, meci de groază cu Manchester City! A comis două gafe de neconceput

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”