SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Marketa Vondrousova - Karolina Pliskova 2-6, 4-6: Simona Halep și-a aflat adversara din finala de la Roma

Karolina Pliskova. foto: Guliver/Getty Images +11   FOTO
Karolina Pliskova. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 septembrie 2020 19:17 / Actualizat duminica, 20 septembrie 2020 20:51

Karolina Pliskova (28 de ani, 4 WTA) va fi adversara Simonei Halep (28 de ani, 2 WTA) din finala turneului de la Roma. Cehoaica a învins-o în două seturi pe compatrioata Marketa Vondrousova (21 de ani, 19 WTA), scor 6-2, 6-4, după o oră și 22 de minute de joc.

• Finala de la Roma dintre Halep și Pliskova e programată luni, la ora 15:30, și va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Digi Sport 1.

Pliskova și-a surclasat mai tânăra adversară din semifinală în special la capitolul experiență. În momentele importante ale meciului, numărul 4 mondial a fost jucătoarea mai hotărâtă, care și-a executat planul tactic fără să clipească prea mult. Pliskova nu și-a pierdut serviciul nici măcar o dată în timpul primului set, pe care l-a câștigat la pas, scor 6-2.

Vondrousova, finalistă anul trecut la Roland Garros, și-a dat seama că nu mai are ce să piardă și a jucat mult mai agresiv în setul secund. A imprimat mai multă forță loviturilor sale și a încercat să-și domine adversara de pe linia de fund. A rezultat o manșă mult mai echilibrată, câștigată până la urmă tot de Pliskova, 6-4.

Încă un episod din rivalitatea Halep - Pliskova

Finala de la Roma va consemna, astfel, un nou epsiod din rivalitatea Halep - Pliskova, devenită unul dintre meciurile clasice din circuitul feminin. Simona se află în avantaj în raportul meciurilor directe, scor 7-4, dar cehoaica le-a câștigat pe ultimele două: ambele în 2019, la Turneul Campioanelor și în semifinala de la Miami.

Pe zgură, cele două s-au înfruntat doar de două ori. Pliskova s-a impus în 2018, la Madrid, scor 6-4, 6-3, în timp ce Halep a învins-o pe jucătoarea din Cehia în penultimul act de la Roland Garros 2017, scor 6-4, 3-6, 6-3.

FOTO. Imagini spectaculoase din meciul Simona Halep - Garbine Muguruza

+7 FOTO

Simona Halep, după victoria cu Garbine Muguruza: „Oamenii din tribună nu m-au susținut azi”

WTA ROMA. CTP, după meciul care a dus-o în finală pe Simona Halep: „A «pus-o» cu capul pe Muguruza”