SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

CLASAMENT WTA // Simona Halep a coborât pe locul 3! Cum arată noul clasament WTA și de ce e important

Karolina Pliskova s-a impus la Roma // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat luni, 20 mai 2019 10:49

Karolina Pliskova, 27 de ani, s-a impus în capitala Italiei și a urcat pe poziția a doua în ierarhia mondială, coborând-o pe Simona Halep, 27 de ani, pe trei.

Pliskova a câștigat duminică al treisprezecelea trofeu al carierei, după ce a învins-o în ultimul act al turneului de la Roma pe Johanna Konta, 42 WTA, 28 de ani, cu 6-3, 6-4. Este cel mai mare trofeu pe zgură pe care-l câștigă cehoaica în vârstă de 27 de ani. Ea s-a mai impus pe suprafața cărămizie la Stuttgart, în 2018, și la Praga, în 2015.

„A fost o săptămână incredibilă pentru mine și echipa mea”, a spus cea care este antrenata de Conchita Martinez, care s-a impus de patru ori la Foro Italico.

Câștigarea turneului de categorie Premier 5 i-a adus Karolinei pe lângă trofeu și un salt de cinci locuri în ierarhia WTA, de pe 7 pe 2. Astfel, Simona Halep a coborât un loc, de pe 2 pe 3. În funcție de clasamentul de săptămâna aceasta se stabilesc capii de serie la Roland Garros