SPORTURI  »  TENIS  »  WTA PRAGA

Simona Halep, victorie cu Barbora Krejcikova! Cu cine joacă în „sferturi” la WTA Praga

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat joi, 13 august 2020 20:00 / Actualizat joi, 13 august 2020 20:17

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a trecut cu emoții de cehoaica Barbora Krejcikova (24 de ani, 118 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-2 în decisiv, după un duel crâncen, de peste două ore.

• Halep va juca vineri în sferturi la Praga cu poloneza Magdalena French (22 de ani, 174 WTA), organizatorii urmând să anunțe ora de start.

Simona Halep a avut din nou un meci lung la Praga. Halep a început ezitant partida și a cedat primul set, după ce a câștigat doar un game pe propriul serviciu. Krejcikova a fost mai agresivă în primul set și nu i-a permis româncei să controleze jocul.

În partea a doua, cele două jucătoare au continuat seria de break-uri, însă Simona a dat dovadă de mai multă siguranță la serviciu. Halep a făcut 5-4, moment în care a urmat un game dramatic, în care Simona a irosit patru mingi de set! Krejcikova a forțat și a făcut 5-5, dar Halep a revenit și s-a impus totuși, cu 7-5.

În setul decisiv, Krejcikova a condus cu 2-0, dar Simona a revenit spectaculos. A câștigat șase game-uri la rând, asigurându-și victoria și calificarea în sferturi.

Ea a jucat foarte bine, dar eu am stat concentrată pe fiecare minge. Am încercat să intru în ritm și să nu mai greșesc atât. În final, mi-am găsit ritmul. Da, serviciul nu a fost foarte bun, dar lucrez la asta zi de zi.

Am simțit tensiune în umăr, era mușchiul foarte contractat. Dar s-a relaxat și am putut să joc.

Am văzut meciul viitoarei adversare (n.r. Magdalena French, 174 WTA). Este o luptătoare și va fi dificil
- Simona Halep, după duelul de azi

Simona Halep - Barbora Krejcikova 3-6, 7-5 6-2

MECI SIMONA HALEP: Halep câștigă game-ul și meciul și se califică în sferturi.

Game Halep, 5-2: Jucătoarea noastră este la un game de câștigarea meciului. S-a impus după un game echilibrat, grație unui joc solid și a unor servicii foarte bune

Break Halep, 4-2: Simona forțează și face 4-2! Halep a avut nevoie de două mingi de break pentru a închide game-ul, dar acum își mărește avantajul

Game Halep, 3-2: Simona trece în avantaj! A salvat o minge de break și, după un game bun, a preluat conducerea în set

Break Halep, 2-2: Halep egalează! Simona a făcut un game foarte bun, a returnat bine și a lăsat-o pe adversară să câștige doar un punct

Game Halep, 1-2: Simona reduce din diferență! După ce a salvat o minge de break, Halep a revenit și a câștigat game-ul

Game Krejcikova, 0-2: Cehoaica își mărește avantajul! Câștiga game-ul pe propriul serviciu la 0, profitând de un serviciu puternic

Break Krejcikova, 0-1: Simona începe slab setul decisiv. A avut 15-0, dar Barbora a revenit, a fost agresivă și a făcut break-ul

A început setul trei. Halep servește prima

Simona Halep a acuzat probleme medicale, la spate și a cerut intervenția medicului.  Românca va continua însă meciul

SET SIMONA HALEP: Meciul intră în setul decisiv! Simona a reușit, după ce a ratat o nouă minge de set, sâ facă break-ul și să câștige setul

Game Hale, 6-5: Simona e din nou în avantaj! Barbora servește pentru a rămâne în set

Game Krejcikova, 5-5: Cehoaica nu renunță! A revenit incredibil și împinge setul în prelungiri

Break Krejcikova, 5-4: Simona ratează șansa să închidă setul! Halep a avut 40-0 și a ratat patru mingi de set. Barbora a profiat de ezitările româncei și a făcut break-ul

Game Krejcikova, 5-3: Barbora nu renunță și rămâne în set! Și-a câștigat game-ul de serviciul și va pune presiune pe Halep

Break Halep, 4-2: Simona face din nou un break! Halep a avut nevoie de două mingi de break pentru a câștiga game-ul, dar acum are șansa din nou de a-și mări avantajul

Game Krejcikova, 3-2: Barbora nu o lasă pe Simona să se distanțeze și recuperează rapid break-ul! Jucătoarea din Cehia a fost din nou agresivă la retur, profitând de ezitările lui Halep

Break Halep, 3-1: Încă un game câștigat de Simona! Halep a pus presiune pe serviciul Barborei, iar aceasta a cedat! Jucătoarea noastră are acum șansa să își mărească avantajul

Game Halep, 2-1: Jucătoarea noastră trece în avantaj! Simona a servit foarte bine și Barbora nu a avut forța să returneze periulos. Halep a controlat schimburile și a preluat conducerea

Break Halep, 1-1: Simona egalează rapid! Halep a forțat și Krejcikova nu a câștigat decât un punct pe propriul serviciu

Break Krejcikova, 0-1: Barbora continuă seria excelentă din primul set! A profitat din nou de un serviciu slab al Simonei Halep, a forțat și a făcut break-ul

A început setul doi. Halep servește prima

SET KREJCIKOVA, 3-6: Barbora Krejcikova a câștigat primul set al meciului! Cehoaica s-a impus în game-ul de pe propriul serviciu, fără a avea probleme, și a preluat conducerea la seturi.

Game Halep, 3-5: Simona Halep a oprit seria de game-uri câștigătoare a Barborei! Halep a câștigat primul game pe propriu serviciul, dar Krejcikova va servi pentru câștigarea setului.

Game Krejcikova, 2-5: Barbora este la un game de câștigarea meciului! Și-a câștigat la 0 game-ul de serviciu și domină autoritar jocul în aceste momente. Simona este dominată autoritar în aceste momente.

Break Krejcikova, 2-4:  Halep cedează încă o dată pe propriul serviciu! Jucătoarea noastră nu reușește să pună pericol cu serviciul, iar adversara returnează periculos de fiecare dată, câștigănd din nou pe serviciul româncei

Game Krejcikova, 2-3: Barbora câștigă pentru prima dată pe propriul serviciu! Jucătoarea din Cehia a servit mai bine și Halep nu a mai putut returna periculos. Simona a câștigat doar un punct în acest game și va servi pentru a egala scorul.

Break Krejcikova, 2-2: Din nou break, Simona pierde serviciul pentru a doua oară la rând, după ce Krejcikova a forțat și a pus-o în dificultate pe Halep

Break Halep, 2-1: Simona e din nou în față! Cele două jucătoare nu și-au găsit ritmul la serviciul și meciul continuă cu încă un break. Halep a returnat din nou bine și a pus-o în dificultate pe Krejcikova

Break Krejcikova, 1-1: Halep este egalată rapid, După câteva ezitări la serviciu, Halep cedează game-ul. În ultimul punct, Simona a făcut o dublă greșeală

Break Halep, 1-0: Simona începe bine și face break! Halep a fost agresivă la retur și a venit de mai multe ori la fileu, terminând rapid punctele

A început meciul. Krejcikova servește prima

Fără capi de serie pe jumătatea Simonei

Simona Halep și Elise Mertens (23 de ani) au rămas singurele favorite de pe tabloul de simplu de la Praga. Belgianca s-a impus astăzi fără probleme în fața italiencei Camila Giorgi (71 WTA), scor 6-4, 6-2, și e cu un pas înaintea Simonei. E calificată în sferturile de finală, unde va înfrunta învingătoarea dintre Eugenie Bouchard (330 WTA) și Tamara Zidansek (72 WTA).

Simona Halep a scăpat de toți capii de serie de pe jumătatea ei de tablou. Cel mai bine clasată posibilă adversară este Laura Siegemund (65 WTA). În semifinale, am putea avea un duel 100% românesc, între Irina Begu (82 WTA) și Simona Halep.

Simona Halep, criză de nervi după căderea inexplicabilă din finalul partidei pierdute la dublu