SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

SIMONA HALEP - JASMINE PAOLINI 6-3, 6-4, FOTO+VIDEO » Sportiva noastră, în „optimi” la Roma!

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o în turul doi de la WTA Roma pe Jasmine Paolini (24 de ani, 99 WTA), scor 6-3, 6-4 +20   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 septembrie 2020 13:00 / Actualizat miercuri, 16 septembrie 2020 15:13

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o în turul doi de la WTA Roma pe Jasmine Paolini (24 de ani, 99 WTA), scor 6-3, 6-4.

• Simona Halep va juca în runda următoare cu învingătoarea dintre Dayana Yastremska și Amanda Anisimova

Ambele jucătoare au evoluat mult mai bine pe serviciul adversarei, în meci fiind nu mai puțin de 13 break-uri!

Simona nu a practicat cel mai bun tenis al său, însă a izbutit în cele din urmă să treacă de Paolini. Italianca a început în forță confruntarea, agresiv, însă lacunele din backhand și serviciul doi modest au tras-o în jos pe Jasmine.

Paolini și Halep s-au înfruntat în premieră la Roma. În primul tur, Simona a avut liber, în timp ce Paolini a trecut de Anastasija Sevastova (30 de ani, 46 WTA) în două seturi, scor 6-2, 6-3.

FINAL » Simona Halep – Jasmine Paolini 6-3, 6-4

+16 FOTO

• 6-4, break, set, meci Halep! Victorie pentru Simona! Principala favorită de la Roma se califică mai departe, în turul 3, după un meci care a durat o oră și 24 de minute
  • 5-4, game Halep: în sfârșit, Simona câștigă pe propriul serviciu, în urma unui nou game alb. Paolini servește pentru rămânerea în meci
  • 4-4, break Halep: game câștigat la 0 de Halep pe serviciul adversarei.
  • 3-4, break Paolini: moment important al meciului. Jucătoarea din Italia realizează încă un re-break și are șanse mari să se desprindă decisiv în set.
  • 3-3, break Halep: Simona egalează, după o nouă dublă comisă de Paolini, care a ajuns la 6 astfel de greșeli în meci. Impresia este că se joacă mult mai bine la retur decât pe serviciu.
  • 2-3, break Paolini: e limpede, sportiva noastră nu prestează cel mai bun joc posibil. Entuziasmul adversarei dă roade și o menține în fața Simonei. Urmează serviciul lui Jasmine.
  • 2-2, break Halep: Simona rezistă bine în defensivă și egalează la 2, după un re-break.
  • 1-2, break Paolini: italianca deschide jocul și forțează din nou, la fel ca în debutul partidei.
  • 1-1, game Paolini: ambele jucătoare caută să încheie punctul cât mai rapid, iar din această cauză apar erorile neforțate.
  • 1-0, game Halep: Simona salvează 3 mingi de break, în cel mai lung game al confruntării din această după-amiază.
  • Start în setul doi: Halep servește prima.

• 6-3, break, set Halep: sportiva din România profită de serviciul doi scurt al adversarei și returnează în forță, în genere pe reverul lui Jasmine, care a pierdut din turația începutului de meci. Primul set se încheie după 36 de minute.
  • 5-3, game Halep: Numărul doi mondial câștigă rapid primul game de la schimbarea mingilor. Jasmine servește pentru rămânerea în set.
  • 4-3, break Halep: Simona forțează pe reverul lui Paolini și fructifică în cele din urmă a 3-a minge de break din game.
  • 3-3, break Paolini: Simona face erori neobișnuite pentru nivelul ei, iar Paolini egalează datorită greșelilor produse de româncă.
  • 3-2, break Halep: Sportiva noastră intră mai mult în teren și preia conducerea. Deși agresivă, Jasmine nu calibrează de fiecare dată loviturile așa cum și-ar dori, mai ales pe rever, plat, spre deosebire de forehand.
  • 2-2, game Halep: Simona își intră în ritm și câștigă primul game pe propriul serviciu. Returul lui Paolini nu a funcționat.
  • 1-2, break Halep: jucătoarea din Peninsulă face 4 duble greșeli într-un singur game, după ce a avut 3-0 în rachetă în trei rânduri.
  • 0-2, break Paolini: Halep începe modest jocul, nu-i intră primul serviciu. Italianca lovește în forță cu forehand-ul, carte câștigătoare până acum.
  • 0-1, game Paolini: Jasmine începe solid duelul, lovește puternic, iar Simona nu reușește să răspundă la accelerările adversarei.
  • A început meciul. Italianca Paolini se află la serviciu.

VIDEO „Ce e chestia asta ca în lagărul nazist?!” Revolta lui Țiriac: „Halep e luată sub gardă și dusă la hotel”

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep și Monica Niculescu, victorie-blitz la Roma!

Ziua româncelor la Roma » Irina Begu și Raluca Olaru s-au calificat în turul doi, după victorii categorice