FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OȚELUL GALAȚI - U CLUJ

VIDEO Știm finala Cupei României Betano! Autogolul lui Chipciu și un penalty în prelungiri au calificat-o pe Oțelul Galați

Oțelul - U Cluj, semifinala Cupei României / FOTO: Facebook @Oțelul

Articol de - Publicat joi, 18 aprilie 2024 19:59 / Actualizat vineri, 19 aprilie 2024 10:06

Oțelul - Corvinul Hunedoara este finala Cupei României 2024. Gălățenii au învins-o pe U Cluj, scor 2-1, în minutul 90, după autogolul lui Alexandru Chipciu (34 de ani).

• Ultimul act din Cupa României Betano este programat pe 15 mai 2024, pe arena din Sibiu, între Oțelul Galați și Corvinul Hunedoara
  • Miza finalei este imensă. Câștigătoarea va evolua în preliminariile ediției următoare de Europa League.

Oțelul se va duela în finala de la Sibiu cu revelația competiției, divizionara secundă Corvinul Hunedoara. Corvinul a trecut miercuri de FC Voluntari, în semifinale, scor 3-1.

Oțelul, victorie dramatică în semifinala cu U Cluj

În fața a aproape 9.000 de spectatori, trupa lui Dorinel Munteanu a obținut o performanță istorică. Va juca având trofeul Cupei României pe masă, iar în cazul în care va câștiga, va merge în preliminariile Europa League.

Oțelul a „lovit” repede, în minutul 12, după o fază fixă. Ștefan Bodișteanu a centrat din lovitură liberă, iar Jonathan Cisse a reluat sănătos cu capul în poarta lui Gertmonas. Ardelenii au forțat în repriza secundă și au ratat câteva ocazii importante.

Oaspeții nu s-au lăsat descurajați și au egalat înainte de pauză. Cisotti a faultat clar în careu, iar Dan Nistor a transformat fără probleme. Cu câteva minute înainte, Ovidiu Bic trimisese un șut periculos, puțin pe lângă poarta lui Pap.

Daniel Popa a trimis două șuturi periculoase, în minutele 71 și 88, dar același Eduard Pap a prins o zi spectaculoasă.

De ce l-a numit Rapid „principal” pe Bogdan Lobonț: „A fost ideea lor”
Rapid

Finalul a fost dramatic. O fază încâlcită, din minutul 90, a decis calificarea. Alexandru Chipciu a deviat mingea în propria poartă, dintr-un metru. La ultima fază, Oțelul a beneficiat și de o lovitură de la 11 metri, irosită de Aly Malle.

FINAL » Oțelul Galați - U Cluj 2-1

• min. 96 - Aly Malle ratează o lovitură de la 11 metri pentru Oțelul la ultima fază. Nu mai contează, Oțelul este în finala Cupei României!
  • min. 93 - U Cluj, șansă imensă de a marca! Eduard Pap respinge și o menține pe Oțelul în avantaj.
  • min. 90 - GOL Oțelul Galați! Gălățenii marchează în urma unui corner. Balonul, plimbat în careu, a fost trimis în propria poartă de Alexandru Chipciu.
  • min. 88 - Același Daniel Popa expediază un șut puternic, de la distanță, însă Pap prinde o zi mare.
  • min. 86 - Acțiune rapidă pentru gălățeni finalizată cu șut de Alexandru Pop, respinsă.
  • min. 71 - Daniel Popa a trimis un șut periculos cu exteriorul piciorului drept, respins de Pap în corner.
  • min. 51 - Șansă pentru Oțelul! Pe modelul primului gol, după o lovitură liberă, Yabre a reluat cu capul peste poartă, dintr-o poziție foarte bună.
  • Ora 21:33 - A început repriza a doua.
  • Pauză la Galați.
  • min. 45 - GOL U Cluj! Cisotti a faultat clar în careu, iar Radu Petrescu a acordat lovitură de la 11 metri. Dan Nistor a restabilit egalitatea.
  • min. 35 - Șansă pentru oaspeți! Ovidiu Bic a trimis un șut de la distanță, puțin pe lângă poarta lui Eduard Pap.
  • min. 12 - GOL Oțelul Galați! Trupa lui Dorinel Munteanu a dat lovitura în urma unei faze fixe. Ștefan Bodișteanu a centrat din lovitură liberă, iar Jonathan Cisse a reluat sănătos cu capul în poarta lui Gertmonas.
  • Ora 20:30 - A început partida.
  • Statisticile meciului Oțelul Galați - „U” Cluj
  • Sunt prezenți 8.733 de spectatori (cifră oficială).

Oțelul: Pap - Adăscăliței, Cisse, Yabre, Zhelev - Cisotti, Zivulic, Lameira - Maciel, Pop, Bodișteanu
Rezerve: Stoian - Neagu, Rusevic, Rus, Tănasă, Malle, Telles, Jardan, Gomes Silva
Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Kelven, Roger - G. Simion, Nistor, Ov. Bic, Chipciu - Silaghi, D. Popa
Rezerve: Gorcea - Doukoure, Pănoiu, Gheorghe, Roguljic, Anselmo, Techeres, Chintes, Peteleu
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Match Quiz FCSB - Rapid

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO GSP Live » Mircea Lucescu felicită Corvinul Hunedoara, după ce a eliminat CFR Cluj din Cupa României: „Corvinul a meritat victoria”

Bellingham l-a dat de gol pe Ancelotti: „L-am prins căscând! «Boss, ești obosit?»” » Rio Ferdinand, reacție savuroasă: „Dacă fiica ta aduce pe cineva acasă...”
SFERTURI
Ancelotti a dezvăluit ce i-a spus Guardiola imediat după „șocul” din Ligă: „Un mare domn!”
MANCHESTER CITY - REAL MADRID 1-1 (3-4 la pen)

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni