FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

El e fotbalistul cu care Rapid atacă titlul! » GSP l-a urmărit și prezintă 5 concluzii

GSP.ro prezintă portretul lui Florent Hasani, 26 de ani, primul fotbalist transferat de Rapid în această iarnă.
GSP.ro prezintă portretul lui Florent Hasani, 26 de ani, primul fotbalist transferat de Rapid în această iarnă.

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 12:45 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 18:09

GSP.ro prezintă portretul lui Florent Hasani, 26 de ani, primul fotbalist transferat de Rapid în această iarnă.

Conform portalului de specialitate Transfermarkt, Rapid a plătit 600.000 € pentru transferul lui Hasani de la KF Tirana, locul 3 în prima ligă din Albania.

Postul de bază al lui Florent este cel de extremă dreapta, dar kosovarul a mai fost utilizat de-a lungul carierei și ca atacant central, și în flancul stâng al ofensivei.

Anunț bombă în presa spaniolă: Radu Drăgușin, aproape de un acord cu Barcelona!
BARCELONA
Anunț bombă în presa spaniolă: Radu Drăgușin, aproape de un acord cu Barcelona!

5 caracteristici ale lui Florent Hasani, noul fotbalist de la Rapid

GSP.ro l-a urmărit în mai multe partide pe Florent Hasani și prezintă 5 caracteristici ale jucătorului deja prezentat oficial de Rapid.

1. Hasani are aproape un gol la două meciuri în tricoul lui KF Tirana pentru că apare la aproape fiecare atac în careul advers.

2. Eficient la finalizare. Are o tehnică remarcabilă de lovire a balonului cu piciorul stâng și un șut bun de la distanță medie.

3. „Killer instinct”. Hasani se lipește la gol, speculează la maximum atacurile echipei lui și anticipează excelent zonele din fața porții în care va ajunge mingea.

4. Acțiunea lui specifică: „taie” din lateral dreapta în centru și țintește colțul lung cu interiorul piciorului stâng.

5. Mediu la tehnică și viteză, nu excelează la serviciu, are totuși câteva assisturi din cornerele de pe partea dreaptă pe care le execută des.

Statisticile lui Florent Hasani în sezonul 2023-2024, potrivit Wyscout

Minute jucate1.817
Goluri10
Assisturi3
Șuturi / cadrate*3.17 / 39.1%
Pase / acuratețe30.36 / 75.4%
Driblinguri / reușite3.27 / 60.6%
Dueluri / câștigate16.94 / 45.3%

*Cu excepția primilor 3 parametri, restul reprezintă media / meci

Cifrele lui Florent Hasani

CLUBMECIURIGOLURI / ASSISTURI*
KF Tirana
(Albania, primul eșalon)
6229 / 11
Gyirmot FC Gyor
(Ungaria, primul eșalon)
353 / 0
Hapoel Kfar Saba
(Israel, primul eșalon)
120 / 0
Diosgyori VTK
(Ungaria, primul eșalon)
10013 / 7
KF Trepca 89
(Kosovo, primul eșalon)
248 / 0

*Toate competițiile

1 gol în 8 selecțiiare Hasani pentru naționala statului Kosovo

500.000 de euroe cota de piață a lui Florent; cea mai înaltă bornă din carieră a fost 550.000 €, atinsă în august 2019

50.000 €e singura sumă de transfer plătită pentru Florent înaintea mutării la Rapid: atât achita Diosgyor în februarie 2018, când l-a achiziționat de la Trepca

Salut, rapidiști! Mulțumesc pentru primire! De când am început tratativele cu Rapid, nu mi-am dorit decât să închei cu bine în Albania și să devin jucătorul Rapidului. Abia aștept să vin în București, să joc în fața fanilor și să ne îndeplinim obiectivele. Am prieteni care mi-au spus lucruri frumoase despre Rapid. De asemenea, am vorbit cu Albion, care mi-a povestit despre club, despre oamenii din club și despre fanii incredibili

- Florent Hasani

VIDEO. Adrian Mazilu pleacă de la Farul după meciul cu Rapid: „Visul e să debutez în Premier League și să ajung la echipa națională”

Mai multe articole despre Rapid:

Rapid, ca Bayern și Dortmund » Model revoluționar în Giulești: „Vreau să ajungem la 10 milioane de euro”
RAPID
Rapid, ca Bayern și Dortmund » Model revoluționar în Giulești: „Vreau să ajungem la 10 milioane de euro”
Dan Șucu îi „suflă” una dintre țintele rivalei FCSB » Oferă 1 milion de euro pentru jucătorul dorit cu insistență de Gigi Becali
TRANSFER
Dan Șucu îi „suflă” una dintre țintele rivalei FCSB » Oferă 1 milion de euro pentru jucătorul dorit cu insistență de Gigi Becali

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează