FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - VIITORUL 1-2

CFR CLUJ - VIITORUL 1-2 // Dramatism total în Gruia: trupa lui Hagi revine și o bate pe campioană în 6 minute, semnând demiterea lui Conceicao!

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 septembrie 2018 20:39

CFR Cluj a fost învinsă de Viitorul cu  1-2, într-un meci din etapa a șaptea a Ligii 1. Eurogolul lui Voduț și penalty-ul bătut de Ianis Hagi au anulat în doar 6 minute golul lui Țucudean. Toni Conceicao e ca și demis din Gruia.

"Feroviarii" au început ofensiv și au avut prima ocazie importantă în minutul 17. Păun a zguduit transversala cu un șut de la 25 de metri.

Oaspeții au contracarat 7 minute mai târziu, când Mățan a fost blocat de Jesus Fernandez după o acțiune personală.

Cea mai controversată fază s-a petrecut în prelungirile primei reprize. Djokovic l-a ținut în careu pe Mladen, dar Hațegan nu a dictat penalty pentru echipa lui Hagi.

3 goluri în repriza secundă

Deschiderea de scor a venit în minutul 54, când Țucudean a înscris cu capul după o centrare a lui Păun.

Când totul părea că se îndreaptă spre o victorie a CFR-ului, Voduț a redus la tăcere asistența cu o execuție senzațională de la 40 de metri. Atacantul Viitorului a profitat de bâlbâiala lui Mureșan, l-a văzut ieșit pe goalkeeper-ul Jesus Fernandez și a înscris cu un șut de senzație (foto).

Viitorul a plecat cu toate punctele din "Gruia". La 6 minute de la primul gol, Voduț a scos un penalty, transformat fără emoții de Ianis Hagi.

Mai mult ca sigur, Antonio Conceicao va fi demis după această partidă. Favorit să-i ia locul este spaniolul Juan Jose Maqueda.

Viitorul face un salt important în clasament și urcă de pe 11 pe 7. Echipa lui Hagi are 10 puncte în 7 meciuri.

De partea cealaltă, CFR bifează prima înfrângere stagională. Campioana e pe 2, cu 12 puncte, însă ar putea pierde contactul cu FCSB dacă roș-albaștrii se impun diseară cu FC Botoșani.

CFR Cluj - Viitorul 1-2
Au marcat: Țucudean '55 / Voduț '86, I. Hagi '90+2 p.

Echipele de start:

CFR Cluj: J. Fernandez - Peteleu, Vinicius, Mureşan, Camora - Djokovic Males -  Ioniţă, Mailat,  Păun - Ţucudean
Rezerve: Arlauskis, Manea, Lang, Bordeianu, Baptista, Costache, Tambe
Antrenor: Antonio Conceicao

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Ţîru, Luchin, De Nooijer - Achim, Băluţă, Vînă - I. Hagi, Drăguş, Măţan
Rezerve: Şerban - Voduţ, Ciobanu, Artean, Houri, Boboc, Pitu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Ovidiu Hațegan / A1: Octavian Șovre / A2: Sebastian Gheorghe / Observator: Liviu Ciubotariu

CLASAMENT ACTUALIZAT

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”