FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

VIDEO + FOTO Debut cu stângul pentru Neagoe » Universitatea Craiova pleacă învinsă de la Botoșani

FC Botoșani - CS Universitatea Craiova/ foto Ionuț Tăbultoc +39   FOTO
FC Botoșani - CS Universitatea Craiova/ foto Ionuț Tăbultoc

Articol de - Publicat sambata, 21 ianuarie 2023 21:54 / Actualizat sambata, 21 ianuarie 2023 22:50

FC Botoșani a câștigat cu CSU Craiova, scor 1-0, în etapa #22 din Liga 1.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Universitatea Craiova a început bine meciul și a avut o mare ocazie, irosită de Nistor. Alexandru Crețu a centrat din dreapta la firul ierbii pentru Dan, care a lovit defectuos cu stângul și balonul a trecut departe de poartă. Ușor-ușor, Botoșani a preluat controlul și a avut o mare ocazie, prin Zabou.

Reacție categorică după ce Vali Lazăr a aruncat cu două perechi de chiloți spre Ovidiu Burcă: „Cariera lui s-a încheiat azi!” + „Antrenorul de la Păulești ce o zice?”
DINAMO

Mijlocașul scăpase singur cu Arlauskis, a pierdut mult timp până să șuteze și a fost prins dinn urmă de Găman. Zabou a tras oricum, dar în piciorul stoperului Craiovei, care luase prim-planul. Găman a avut nevoie de îngrijiri medicale, dar a putut continua meciul. Botoșani nu a mai iertat în minutul 36.

Roguljic a respins greșit cu capul, mingea a ajuns la Mailat, care l-a învins pe Arlauskis cu un șut puternic din careu.

Craiova a forțat pe final, fără succes

Repriza a doua a început tot cu Universitatea în atac, la fel ca în startul meciului. Nistor l-a pus la încercare pe portarul Pap cu un șut puternic de la distanță, insuficient de bine plasat pentru a fi gol. Au urmat două ocazii într-un minut.

+35 FOTO

Șeroni a trimis din voleu pe lângă poarta lui CSU ('69), iar Crețu a trimis cu capul alături de poarta moldovenilor ('70). Neagoe, care nu a stat pe bancă din cauza litigiului cu U Cluj, fosta echipă, a forțat egalarea în repriza a doua.

I-a băgat în teren pe Rivaldinho și Ișfan, fără succes. Cîmpanu a intrat și el pe final, în minutul 84, în locul lui Ivan. NU a dus niciun plus, iar Neagoe a început cu stângul aventura la Universitatea.

Clasamentul din Superliga

FINAL. FC Botoșani - CS Universitatea Craiova 1-0

FC Botoșani - CS Universitatea Craiova, echipe de start:

FC Botoșani: 1. Pap - 14. Mboko, 3. Mutombo, 32. Șeroni, 30. Țigănașu - 4. Ivanov, 6. Dican, 99 Zabou - 77. Dragu, 10. M. Roman II, 26. Mailar
Rezerve: 82. Ureche, 19. Patache, 33. E. David, 93. Pinson, 9. Golofca, 17. S. Kamara, 11. M. Roman, 8. E Florescu, 80. Cărăușu
Antrenor: Flavius Stoican

CS Universitatea Craiova: 87. Arlauskis - 23. Căpățăînă, 25. Găman, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 4. A. Crețu, 6. V. Screciu - 16. D. Nistor - 24. Roguljic, 20. J Markovic, 9. A. Ivan
Rezerve: 21. L. Popescu, 27. Martic, 34. R. Silva, 8. Mateiu, 37. Danciu, 7. Cîmpanu, 31. Ișfan, 17 Rivaldinho
Absenți: Bancu, Baiaram (accidentați)
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti) / Arbitru VAR: Barbu Marian (Făgăraş), Arbitru AVAR: Vornicu Adrian (Iaşi)

Replică ironică a lui Valeriu Iftime după atacul de azi: „Am auzit ce a spus «Avram» Iancu! Ar trebui să ignor necunoscuții”