FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - UTA 1-1

FOTO Au bătut recordul în camera VAR! » NOUĂ minute de așteptare într-una dintre cele mai bizare faze din Liga 1

Golul lui Nemec din Voluntari - UTA a fost anulat

Articol de - Publicat sambata, 08 aprilie 2023 15:53 / Actualizat sambata, 08 aprilie 2023 17:30

Adam Nemec (37 de ani) a introdus mingea în poartă în minutul 28 al meciului dintre FC Voluntari și UTA (scor final 1-1), dar nouă minute mai târziu, în minutul 37, reușita i-a fost anulată. Lipsa unei camere în zona colțului terenului i-a încurcat serios pe arbitrii din camera VAR în deslușirea fazei.

• Revista „Craiova Maxima, povestea unei iubiri alb-albastre" poate fi CUMPĂRATĂ ONLINE ---> Comandă AICI!

Minutul 28 la Voluntari: Marcelo Lopes i-a pasat lui Aliji, acesta l-a depășit ușor pe Batha și i-a strecurat mingea printre picioare lui Benga. Balonul a ajuns apoi la Nemec, care l-a introdus în poartă.

„Ai văzut că știi?” » Dan Petrescu, în asentiment cu reportera înainte de CFR - FCSB: „Ne-au costat 4 puncte”
CFR CLUJ - FCSB

Au bătut recordul! NOUĂ minute de așteptare în fază bizară din FC Voluntari - UTA

Din acel moment, perechea din camera VAR, arbitrii Sebastian Colțescu și Vlad Bârleanu, au deliberat 9 minute dacă golul trebuie validat sau nu, din moment ce Aliji se aflase într-o poziție suspectă de ofsaid.

Aliji apare în cadru abia DUPĂ ce Marcelo îi pasează // foto: captură digisport

Cum reluările TV nu i-au ajutat pe cei doi arbitri, judecata acestora a durat 9 minute. În cele din urmă, au apelat la o reluare „verticală”, perpendiculară pe fază, și nu din lateral cum se întâmplă în mod normal. Aceștia au stabilit astfel că Aliji fusese în ofsaid, iar golul lui Nemec a fost anulat de „centralul” Marcel Bîrsan.

Mare problemă a fost lipsa unor reluări concludente. În singura reluare prezentată la TV, Aliji intră târziu în cadru, după pasa lui Marcelo Lopes, astfel că arbitrilor le-a fost greu să stabilească cu certitudine dacă acesta era în spatele apărării.

Până la urmă, folosind o altfel de reluare, au trasat liniile și au observat că Aliji avea un picior în spatele fundașilor.

Aliji era în ofsaid în momentul pasei

Ca urmare a timpului de așteptare, de la margine s-au arătat 10 minute de prelungire pentru prima repriză.

Cele 9 minute de așteptare pentru această decizie reprezintă un record la nivelul Ligii 1.

Tot din Liga 1:

Forța sau talentul? Un antrenor a analizat pentru GSP derby-ul CFR Cluj - FCSB » Scoate în evidenţă calităţile, slăbiciunile și strategiile celor două echipe

Elias Charalambous l-a caracterizat pe Mihai Pintilii » Detalii din vestiarul FCSB: „Am nevoie de el”

E oficial! » CFR Cluj s-a despărțit de jucătorul care a iscat marele scandal cu transferul în Gruia

„Băi Ianis bă, ăsta e caracter?!” » Sosirea naționalei i-a lăsat cu gust amar pe românii adunați la Wurzburg: „V-au luat banii mințile!”

Și semafoarele sunt LGBT! Ce a văzut GSP la festivalul Pride din München » Dezmăț total, copii aduși la dansuri provocatoare, evenimente sadomaso pe străzi