FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - DINAMO 1-1

Notele GSP, după FCU Craiova - Dinamo 1-1 » Doi antrenori cu lipsuri mari și un MVP surpriză

NOTELE GSP +35   FOTO
NOTELE GSP

Articol de - Publicat sambata, 20 aprilie 2024 21:14 / Actualizat sambata, 20 aprilie 2024 21:44

FCU Craiova și Dinamo au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 5 din play-out. Un punct care nu ajută niciuna din combatante pentru a face saltul în clasament, în condițiile în care Poli Iași a cucerit trei puncte.

Dacă despre Eugen Trică se poate spune că nu a adus efectul dorit în Bănie, într-un moment decisiv pentru echipa sa, de partea cealaltă, Zeljko Kopic a mizat din nou pe trecerea minutelor și nu i-a ieșit.

Egalul care nu ajută pe nimeni! FCU Craiova și Dinamo s-au împiedicat una de alta + clasamentul din play-out
FCU CRAIOVA - DINAMO

Eddy Gnahore a fost omul meciului, după o prestație în care a adus siguranță pentru defensivă, în multe dintre momente și a ajutat în construcția din atac.

• D. Albu 6 - Apare bine la șut. În schimb, pe apărare nu coordonează, nu vede spațiile pentru a pasa
  • Pop 4 - Cel mai slab jucător al lui FCU, sub miza jocului. Cu toate acestea, Trică îl schimbă abia în 69', cu Bahassa.
  • Sidibe 6 - A avut sarcini defensive, iar acest aspect l-a limitat vizibil. Obosește la finalizare și nu e limpede în faze.
  • Baeten 6 - E nevoit să coboare. Intervin astfel șuturi slabe care nu aduc nimic bun. Încă un jucător limitat de sarcini
  • Jibril 5 - Trece atacant când Blănuță vine la centrul terenului pentru a primi minge. Aportul său nu se vede pe teren
  • Blănuță 7 - Marchează un gol norocos, dar e omul care aduce punctul. Dacă ar pivota constant, s-ar afla în topul marcatorilor. Nu îl ajută nici jucătorii poziționați în spate.Au mai intrat:
  • 46' Achim 5 - A fost iertat, însă nu a dictat ritmul jocului nicio clipă. Se așteaptă mai multe de la el, experiența nu își spune cuvântul în cazul său.
  • 46' Bauza 5 - Iarăși șters, o umbră a jucătorului din sezonul regulat. Pe accidentările recente nu mai poate da vina
  • 46' Negru 6 - Pătrunde bine, însă nu trece de Homawoo, așa că încearcă ploaie de centrări fără țintă
  • 70' Bahassa 5 - Alături de Bauza, dezamăgește și astăzi. Greoi, fără pic de sclipire
  • Antrenor: Eugen Trică 5 - Toți în atac, toți în apărare. O tactică aproape sinucigașă în contextul în care se află FCU Craiova, o echipă care s-a bazat, un sezon întreg, doar pe individualități.

Notele GSP pentru fotbaliștii celor de la Dinamo

• Golubovic 6 - Sigur pe el, foarte atent. La faza golului nu a interpretat foarte bine. Nefericit în Bănie.
  • Patriche 5 - Omul care trage, însă nu e de ajuns doar efortul.
  • Velkovski 6 - Sigur pe el, coordonează bine zona de care e responsabil.
  • Homawoo 6 - Ușor timorat după ce l-a accidentat grav pe Luca Mihai.
  • De Moura 6 - Se hazardează și nu simte momentele grele ale lui Patriche. Așa apar breșele
  • Milanov 7 - Înscrie și bucură galeria. Nu duce mai mult de 78 de minute, din păcate pentru Dinamo, în primul rând.
  • Gnahore 7 - Cu capul sus tot timpul, driblează scurt, nu își pune în pericol jucătorii, singurul care nu lovește mingea la întâmplare pe final. Un mare câștig pentru „câini”. Duce toate minutele.
  • Pavicic 6 - Pe aceeași linie cu Milanov și Gnahore. Din păcate, Kopic nu îi oferă multe minute în care acțiunile sale pot conta.
  • Bordușanu 4 - Foarte slab. Față în față cu Sidibe, pierde orice duel. Nu a fost în meci.
  • Abdallah 5 - Sunt așteptări mai mari de la el. Încearcă, dar pare că nu îi iese nimic.
  • Gregorio 6 - Activ, nu și decisiv. Zero creativitate, Padula îi anticipează orice acțiune.
    Au mai intrat:
  • 54' Politic 5 - Slab, nu atacă spațiile.
  • 66' Amzăr 5- Nici măcar prospețimea nu îl ajută.
  • 67' Selmani 4 - Invizibil aproape jumătate de oră.
  • 78' Iglesias - fără notă
  • 78' N. Roșu - fără notă
  • Antrenor: Zeljko Kopic 4 - La fel ca în meciul cu Petrolul, trage obloanele și se baricadează. În lupta cu minutele, e marele învins. Rămâne de văzut dacă și-a învățat lecția, punctele nu se mai întorc.

Arbitru: Adrian Cojocaru 7 (Galaţi). A1: Alexandru Cerei 7 (Cluj-Napoca), A2: Alexandru Vodă 7 (Alba Iulia)

Clasamentul din play-out

VIDEO. Suporterii craioveni i-au întâmpinat pe cei dinamoviști în gară pentru a striga un mesaj la unison

Pîrvu își apără jucătorul, după două greșeli imense: „Nu e doar el în echipă”
VOLUNTARI
Tony s-a dus la un adversar, imediat după prima victorie la Iași: „I-am spus asta!”