INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO - REAL MADRID

FOTO Revanșa lui Morata: Atletico i-a dat o lecție de fotbal lui Real Madrid » Victorie categorică în derby

Atletico Madrid - Real Madrid/ foto Imago Images +6   FOTO
Atletico Madrid - Real Madrid/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 25 septembrie 2023 00:04 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 00:12

Atletico Madrid a câștigat derby-ul cu Real Madrid, scor 3-1, în etapa #6 din La Liga.

Derby-ul madrilen de pe Metropolitano a început ideal pentru gazde. Atletico a deschis scorul în minutul 4 prin Morata, jucător trecut și prin curtea marii rivale. Atacantul a marcat cu capul, în stilul caracteristic, după ce s-a demarcat perfect de lângă Alaba. Omul cu pasa decizivă a fost Lino, fundașul stânga.

+2 FOTO

După 18 minute, publicul de pe Metropolitano a fost din nou în delir. De data aceasta a marcat Griezmann, tot cu capul, lăsat singur în careu de apărarea visătoare a lui Real Madrid.

Cu 5 mijlocași în teren, echipa lui Ancelotti a încercat să desfacă apărarea adversă, însă „albii” au fost prea lenți, iar jucătorii lui Simeone nu le-au dat deloc spații.

Din acest motiv, ocaziile oaspeților au venit prin șuturi de la distanță. Kroos a reușit să marcheze chiar prin acest procedeu, șut plasat și puternic la colțul scurt, pe jos, de la aproximativ 17 metri.

Atletico a dat 3 goluri cu capul

Doar câteva secunde trecuseră din repriza a doua și Atletico a marcat a treia oară, tot cu capul. Cine putea să înscrie? Nimeni altul decât specialistul de serviciu, Alvaro Morata. El a fost scăpat din nou din marcaj de Alaba și l-a învins pe Kepa fără probleme.

Real a încercat să revină tot prin șuturi de la distanță. Tchouameni și Rudiger au tras tare din afara careului, insuficient de bine plasat pentru a-i crea probleme lui Oblak. Slovenul a fost pus la încercare de Rodrygo, care a fost angajat bine bine în careu. Brazilianul nu a fost inspirat la finalizare și a trimis pe direcția portarului advers.

Clasamentul din La Liga

Real Madrid a căzut pe locul 3 după această etapă, pe care a început-o din postura de lider. „Albii” au 15 puncte, cu 5 mai multe decât rivala Atletico.

FINAL » Atletico - Real Madrid 3-1

• Live + Statistici
  • Au marcat: Morata 4, 46, Griezmann 18 / Kroos 35
  • Morata a marcat în poarta fostei echipei încă din minutul 4. A scăpat din marcajul lui Alaba și l-a învins cu o lovitură de cap pe Kepa, după centrarea perfectă a lui Lino. Al doilea gol al lui Atletico a venit tot cu capul. Griezmann a fost uitat în careu de apărarea „albilor” și l-a învins pe Kepa cu o execuție plasată