INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

FOTO. Istanbul Bașakșehir - Rizespor 1-1 » Echipa lui Șumudică i-a ținut piept campioanei! Urmează șocul cu Fenerbahce

Istanbul Bașakșehir - Rizespor @Twitter +5   FOTO
Istanbul Bașakșehir - Rizespor @Twitter

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021 12:46 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 20:00

Istanbul Bașakșehir și Rizespor, noua echipă a lui Marius Șumudică, au remizat, scor 1-1, în runda #21 din campionatul turc.

Vezi AICI programul și rezultatele din Turcia

Rize a deschis scorul imediat după pauză, când Samu a transformat fără emoții un penalty - minutul 49.

Istanbul BB a egalat în minutul 64. Șutul lui Mehmet Topal de la 20 de metri a fost deviat decisiv de apărătorii oaspeților, iar Gunok nu a mai putut interveni.

Marius Șumudică a înfruntat-o pentru a doua oară în acest sezon pe Istanbul Bașakșehir. În luna decembrie, când era la Gaziantep, a învins-o în deplasare pe campioana en-titre, scor 2-1.

+1 FOTO

Marius Șumudică, pe bancă la meciul cu Fenerbahce!

Șumudică nu a fost prezent nici la această partidă. Tehnicianul român ar fi trebuit să ajungă ieri în Turcia, dar plecarea s-a amânat, de teama coronavirusului. Clubul lui a anunțat că au mai fost depistate șase cazuri de COVID-19, trei printre jucători, trei în stafful tehnic (până acum, s-au înregistrat 15 cazuri în total la Rize). Și antrenorul, care a suferit o pneumonie gravă la sfârșitul lui 2019, s-a temut să nu se infecteze și a decis să se alăture lotului de-abia luni.

Astfel, Șumi va fi în premieră pe banca lui Rizespor pe 30 ianuarie, în deplasarea de la Fenerbahce.

FINAL » Bașakșehir - Rizespor 1-1

• Au marcat: Topal '64 / Samu '49 pen.

Bașakșehir - Rizespor, echipele de start

BAȘAKȘEHIR (4-1-4-1): Gunok - Rafael, Duarte, Epureanu, Kaldirim - Ozcan, Topal - Crivelli, Kahveci, Turuc - Gullbrandsen
Rezerve: Babacan - Aleksic, Azuduike, Ba, Babacan, Ponck, Sarikaya, Sertel, Tagir, Tekdemir, Ucar
Antrenor: Okan Buruk

RIZESPOR (4-2-3-1): Gorgen - Bulut, Ay, Meriah, Melnjak - Donsah, Durak - Sabo, Erdogan, Michalak - Samu
Rezerve: Cetin - Chatziisaias, Dilaver, Jovancic, Kazmaz, Koc, Ruzgar, Saglam
Antrenor: Marius Șumudică

Arbitru: Umit Ozturk
Stadion: Bașakșehir Fatih Terim

VIDEO. Amintirile lui Damjan Djokovic la despărțirea de CFR Cluj: „Cele mai neplăcute au fost ultimele 5 minute de la Sevilla”

Cristiano Ronaldo refuză milioanele arabilor » De ce nu vrea starul portughez să semneze contractul