INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CEHIA

Nicolae Stanciu, spre event cu Slavia: calificat în finala Cupei! Florin Niță a fost doar rezervă la Sparta

Articol de - Publicat miercuri, 05 mai 2021 19:32 / Actualizat miercuri, 05 mai 2021 20:43

Duelul românesc din Cehia nu s-a mai repetat astăzi în semifinalele Cupei, pentru că Florin Niță a fost trecut pe banca de rezerve la Sparta.

În schimb, Nicolae Stanciu (28 de ani) a jucat titular la Slavia și a avut ocazia deschiderii scorului, însă șutul său a fost respins de Heča. Apoi, spre sfârșitul primei reprize, a trimis alături de poartă, iar în minutul 53 a creat faza de la golul al treilea, marcat de Kuchta.

Campioana decisese soarta semifinalei în primele 30 de minute (goluri Kuchta și Holes) și s-a impus în derbyul praghez cu 3-0, Nico fiind substituit în minutul 81. Pe 20 mai, Slavia va disputa finala cu Viktoria Plzeň, iar Stanciu poate realiza întâiul event în Cehia.

A căzut în picioare: Mourinho își păstrează salariul de la Tottenham

Momente de spaimă în Spania: Iker Casillas a ajuns iar la spital!

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”