SPORTURI  »  TENIS  »  WTA TAIPEI

Monica Niculescu s-a calificat în "sferturi" la Taipei » Meci nebun împotriva favoritei numărul 6

Articol de GSP - Publicat miercuri, 31 ianuarie 2018 08:54

Monica Niculescu (99 WTA) a trecut de Zarina Diyas (57 WTA) , scor 6-0, 1-6, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Taipei.

Monica Niculescu a început furtunos duelul cu kazaha. Primul set a durat doar 27 de minute și s-a terminat cu un sec 6-0. A urmat un act secund diametral opus. Diyas a servit mult mai bine, având un procentaj de 73 la sută al primei serve, și a câștigat 6-1.

Setul 3 a fost un adevărat carusel, cu un total de 7 break-uri. Niculescu a fost mai puternică din punct de vedere psihic, și-a făcut serviciul la 4-4, cu un voleu spectaculos, provocând și o criză de nervi a adversarei.

Niculescu o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea meciului dintre Sabine Lisicki și Nao Hibino.

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt