SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MADRID

Perfomanță pentru Marius Copil » Victorie dramatică la Madrid + intrare în Top 100

Articol de GSP - Publicat luni, 08 mai 2017 16:46

Marius Copil a câștigat dramatic în turul I al turneului de la Madrid, contra lui Guillermo Garcia-Lopez, scor 7-6 (8), 4-6, 7-6 (11).

Copil s-a impus în primul set la tie-break, după ce fiecare jucător a reușit câte un break. În setul doi, la 5-4, Garcia-Lopez a făcut un break și trimis meciul în setul decisiv.

În setul trei, Copil a condus cu 3-1, dar adversarul a făcut break, iar setul s-a decis în tie-break.  Acolo, Copil a fost condus cu 3-0, dar a revenit și s-a impus cu 11-9.

După această victorie, Copil și-a asigurat intrarea în top 100 ATP, urmând să fie pe locul 90.

În turul II al turneului de la Madrid, Copil se va duela cu Andy Murray, locul 1 ATP.

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”