SPORTURI  »  TENIS  »  FRANȚA - ROMÂNIA FED CUP

SIMONA HALEP - CAROLINE GARCIA // VIDEO+FOTO De aici a plecat revenirea FABULOASĂ din primul set! Halep, reacție incredibilă de descătușare după un punct teribil

Simona Halep - Caroline Garcia // FOTO: Raed Krishan +12   FOTO
Simona Halep - Caroline Garcia // FOTO: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 aprilie 2019 14:59

Simona Halep (2 WTA) a învins-o pe Caroline Garcia (21 WTA), scor 6-7, 6-3, 6-4, ducând România în avantaj în confruntarea cu Franța.

Franțuzoaica a câștigat primul set la tie-break, însă Halep a reușit câteva lovituri de pe altă planetă pe durata primului set.

Până să apuce să-și găsească reperele, Simona s-a văzut condusă cu 4-0 în primul set. Românca a greșit mult și i-a permis adversarei să se distanțeze, spre stupoarea sutelor de români din tribune.

Cum tenisul e un sport în care o astfel de diferență nu e insurmontabilă, Halep a schimbat registrul jocului, a devenit mai agresivă și a reușit o improbabilă egalare. Descătușarea a venit după un punct superb câștigat de Simona când era condusă cu 1-4.

Reacția Simonei, una de descătușare absolută, spune totul:

Mai mult, Halep a trecut apoi în avantaj, a avut 5-4 și 30-0, avantaj recuperat însă ulterior de Garcia, care s-a impus în tie-break.

Urmărește aici desfășurarea meciului Simona Halep - Caroline Garcia

Lovitură dată de un club din Superliga! L-a adus pe fostul atacant de la Santos, dorit și de Barcelona!

Kaputt! Ce faci dacă îți „pică” mașina în drum spre EURO 2024 » Două ponturi care te pot salva de necaz

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”