SPORTURI  »  TENIS  »  DUBAI

Sorana Cîrstea, eliminată dramatic în semifinale la Dubai. Românca a avut 5 mingi de set și a ratat șansa carierei

Sorana Cîrstea / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 23 februarie 2024 17:05 / Actualizat vineri, 23 februarie 2024 18:54

Sorana Cîrstea a pierdut cu Jasmine Paolini, scor 2-6, 6-7 (6), în semifinalele turneului de la Dubai. Românca, locul 21 WTA virtual, putea să ajungă pe 15, cea mai bună clasare a carierei, dacă ar fi ajuns în finală.

Sorana Cîrstea a oferit un meci dramatic la Dubai, în semifinala cu Paolini. Începutul partidei a fost controlat clar de italiancă, iar Sorana nu a putut face față pe serviciul lui Paolini. Astfel, italianca nu a avut emoții și a luat primul game.

Sorana Cîrstea, eliminată după ce a avut 5 mingi de set

Meciul s-a aprins însă în setul secund, dramatismul a fost la cele mai înalte cote. Sorana a fost condusă cu 2-4 și părea că va pierde din nou ușor, doar că a revenit uluitor.

A egalat după o serie de break-uri, apoi cele două au mers cap la cap până la 5-5. Sorana a făcut 6-5 și a avut 5 mingi de set, însă nu a fructificat nicio șansă de a trimite meciul în decisiv, iar italianca a luat game-ul și a dus setul în tie-break.

Acolo, după un joc echilibrat, Paolini s-a impus în cele din urmă și a ajuns în finala turneului de la Dubai.

FINAL. Cîrstea - Paolini 2-6, 6-7

Set, meci Paolini, 6-7. Italianca a luat tie-break-ul, din nou după un joc dramatic.
Game Paolini, 6-6. Fabulos. Italianca a salvat 5 mingi de set ale Soranei și a reușit în cele din urmă să câștige game-ul. Avem tie-break.
Game Cîrstea, 5-5. Sorana a salvat o minge de meci și a câștigat dramatic game-ul, după mai multe răsturnări de situație
Game Paolini, 4-5. Italianca a câștigat pe propriul serviciu și stopează ascendentul Soranei
Break Cîrstea, 3-4. Sorana revine uluitor de la 15-40 și face un nou break.
Break Paolini, 2-4. Chiar când putea să egaleze, Sorana a servit modest și italianca a făcut rebreak
Break Cîrstea, 2-3. Sorana a făcut primul break abia în setul secund. A luptat din greu pentru fiecare minge și poate să egaleze dacă își face serviciul
Game Paolini, 1-2. Sorana nu pare să găsească soluția pe serviciul adversarei
Game Cîrstea, 1-1. Paolini a fost aproape să revină, dar a trimis afară când putea egala la 40.
Game Paolini, 0-1. Sorana nu are nicio șansă pe serviciul advers și pierde din nou

Break, set Paolini, 2-6. Sorana pierde din nou pe propriul serviciu și italianca ia primul set
Game Paolini, 2-5. Sorana pierde din nou pe serviciul advers
Break Paolini, 1-3. Cîrstea pierde pe propriul serviciu, avantaj important pentru Paolini
Game Cîrstea, 1-1. Sorana își face primul serviciu
Game Paolini, 0-1. Cîrstea a pierdut pe serviciul italiencei, în startul emciului

Sorana Cîrstea, la o victorie de cea mai bună clasare din carieră

Sorana e pe locul 21 în clasamentul virtual WTA și are nevoie de victorie cu Paolini pentru a urca mai sus de această poziție. Dacă se califică în finală, Cîrstea ajunge la 2.483 de puncte și ar urca pe 15 WTA, iar un succes o duce la 2.833 de puncte, ceea ce înseamnă locul 14 WTA.

Sorana a mai fost pe locul 21 în carieră în 2013, iar meciul cu Paolini e vital pentru a-și depăși performanța. Italianca e chiar în urma Soranei, pe locul 22 în clasamentul virtual, de aceea victoria e necesară pentru urcarea în clasament.

Veste importantă! A reluat colaborarea cu Patrick Mouratoglou: „Am învățat multe în ultimele luni!”