SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Sorana Cîrstea, în optimi la Dubai » Victorie entuziasmantă într-o oră și 30 de minute

Sorana Cîrstea

Articol de - Publicat marti, 20 februarie 2024 14:34 / Actualizat marti, 20 februarie 2024 15:32

Sorana Cîrstea (33 de ani, 22 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Dubai, după ce a trecut de rusoaica Veronika Kudermetova (19 WTA, 26 de ani), scor 6-1, 6-4.

Soranei îi priește la turneele din Emirate. După ce a ajuns în sferturi la Doha, Sorana a ajuns azi în faza optimilor la turneul de la Dubai, orașul în care s-a mutat recent.

Jannik Sinner, la al doilea titlu în 2024 » Urcă pe 3 în clasament, cel mai bun loc al carierei, și amenință vârfurile
ATP ROTTERDAM

Sorana Cîrstea, în optimi la Dubai

Azi, Sorana a trecut în două seturi, 6-1, 6-4 de Veronika Kudermetova, după doar o oră și 30 de minute.

Sorana a început bine meciul și a condus rapid cu 3-0, după ce a reușit un break. S-a menținut în față, iar la 4-1 a mai făcut un break, Și a reușit să închidă repede setul, 6-1.

Setul secund a început mai echilibrat. S-a mers cap la cap până 4-4, fiecare jucătoare reușind câte două break-uri până atunci. Pe final, Sorana forțat. A făcut un break, a dus scorul la 5-4, iar apoi a închis setul, 6-4.

Pentru Sorana urmează un duel cu Donna Vekić (locul #31 WTA). Pentru calificarea în sferturi, Sorana poate primi 73.000 de dolari și 215 puncte în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea a părăsit România și locuiește în Dubai

Sportiva din Târgoviște a dezvăluit că locuiește în Dubai și că a părăsit România.

„Puțină lume știe că locuiesc în Dubai. Sunt doar la o oră de Abu Dhabi. Am ales să stau acasă în perioada turneului. Înseamnă mult să fiu acasă, să am lucrurile mele, să dau drumul la TV și să văd canalele românești. Nu prea am ocazia să fac asta des”, spunea Sorana pe 5 februarie.

Citește mai multe știri din sport:

A jucat în NBA și a fost desemnat MVP-ul finalei Cupei României: „Lăsăm victoriile în urmă, ne focusăm pe viitor”

„Am dat mâna cu șeful mafiei Gambino” » Interviu de la Ploiești cu o legendă a boxului: acuzat de aranjament pentru a ajunge la Mike Tyson