SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

WTA EASTBOURNE // Simona Halep și-a aflat adversara din turul II de la Eastbourne » A pierdut dramatic ultimul meci direct

Simona Halep și Su Wei Hshieh // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 24 iunie 2019 20:15

Taiwaneza Su-Wei Hsieh, locul 29 WTA, a trecut de italianca Camila Giorgi, locul 41, scor 6-3, 4-6, 6-4 și va juca în turul II la Eastbourne cu Simona Halep, locul 7 WTA.

• Meciul Simona Halep - Su-Wei Hsieh se joacă marți, de la 19:00, în direct la TV Digi Sport și liveTEXT pe GSP.RO.

Su-Wei Hsieh a pornit cu prima șansă și s-a impus cu greu, după un meci de 2 ore și 14 minute.

Hsieh a câștigat primul set, 6-3, după o evoluție spectaculoasă și 6 break-uri reușite de ambele jucătoare. În setul doi, Hsieh a condus cu 4-2, dar Giorgi a reveni și a câștigat 4 game-uri la rând, trimițând meciul în decisiv. În setul 3, Giorgi a avut 3-2, dar taiwaneza a reveni și a câștigat setul și meciul.

Simona Halep - Su-Wei Hsieh 1-1

Până acum, Simona Halep și Su-Wei Hsieh s-au duelat de două ori, fiecare câștigând un meci. Halep s-a impus în 2013, la Cincinnati, scor 6-7, 6-1, 6-2. În ultima întâlnire directă, la Wimbledon, în 2018, Hsieh s-a impus dramatic, scor 3-6, 6-4, 7-5, după ce Simona a avut 5-2 în decisiv.

Halep poate cădea pe 9 după turneul de la Eastbourne!