FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - UTA

FOTO Mladinovici a fost la centru, dar Istvan Kovacs a condus U Cluj - UTA, din camera VAR! » Două decizii cruciale în semifinala Cupei României Betano

Articol de - Publicat joi, 27 aprilie 2023 20:06 / Actualizat joi, 27 aprilie 2023 20:06

Horia Mladinovici a fost nevoit să ia două decizii grele în prima repriză semifinalei de Cupa României Betano dintre U Cluj și UTA. Reușita lui Virgiliu Postolachi a fost anulată pentru un fault în atac, apoi clujenii au primit o lovitură de la 11 metri. „Centralul” l-a ascultat de fiecare dată pe Istvan Kovacs din camera VAR și și-a anulat propriile decizii de pe gazon.

Noi faze controversate în fotbalul românesc, chiar în ziua conferinței-maraton susținute de Kyros Vassaras.

REVOLTĂ

Faze la limită în U Cluj - UTA: gol anulat pentru arădeni

În minutul 15 al disputei de pe Cluj Arena, Postolachi și Miron s-au luptat pentru minge la marginea careului de 16 metri clujean, în lateral dreapta.

Apărătorul „șepcilor roșii” a căzut, apoi a ridicat mâna și a cerut un fault. Atacantul moldovean a continuat acțiunea, a ajuns la 10 metri de poartă și a șutat imparabil, direct în vinclu.

„Centralul” Horia Mladinovici a validat inițial reușita, apoi a fost chemat de Istvan Kovacs la monitorul de la marginea terenului.

După o analiză de 4 minute, Mladinovici a dictat fault în atac și a anulat reușita. Reluările nu au lămurit pe deplin faza. Pare totuși să fi existat un contact între cei doi. Pe comentariul live, Ionuț Angheluță, de la TV Digi Sport, a opinat că nu i s-a părut vreo infracțiune.

Istvan Kovacs l-a mai chemat o dată pe Mladinovici: penalty pentru U Cluj

În minutul 34, Ubbink a venit în viteză și l-a busculat pe Remacle în interiorul careului arădenilor. Mladinovici n-a remarcat nicio neregulă nici de această dată și a lăsat jocul să meargă.

Istvan Kovacs l-a chemat să analizeze faza. Au trecut alte 4 minute înainte de a lua decizia finală: penalty pentru U Cluj.

Dan Nistor a transformat, în ciuda protestelor vehemente venite din tabăra lui Mircea Rednic.

Mihai Stoica a reacționat după conferința „inamicului” Vassaras: „Cum se spune asta în limba greacă?”

VIDEO Foștii mari arbitri ai României, revoltați de explicațiile lui Vassaras » Jigniri în direct: „De astăzi, avem de-a face cu doi idioți!” + „Știți ce mi-a zis Igna?”

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului