FOTBAL  »  Superliga  »  ACADEMICA CLINCENI - GAZ METAN

Academica Clinceni - Gaz Metan 2-0 » Ilfovenii pleacă în urmărirea lui Dinamo

Academica Clinceni - Gaz Metan, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 martie 2022 16:50 / Actualizat miercuri, 02 martie 2022 17:04

Academica Clinceni a câștigat acasă cu Gaz Metan, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa #29 din Liga 1. În duelul echipelor devastate de criza financiară, ilfovenii și-au dominat clar adversara și se apropie la 3 puncte de Dinamo, cu un meci rămas înainte de intrarea în play-out.

Programul etapei #29 din Liga 1

Gaz Metan a ratat prima ocazie a meciului, în minutul 4. Șteau a rămas singur cu portarul advers, dar a șutat puțin pe lângă poartă din poziție centrală. Academica a răspuns 7 minute mai târziu, prim Robert Ion. Acesta a pătruns în careu după ce a driblat mai mulți fundași, dar a șutat cu stângul puțin pe lăngă poartă.

Holzman a deschis scorul în minutul 40. Gazdele au executat o lovitură liberă rapid, au surprins apărarea medieșeană, iar căpitanul Academicii a ajuns într-o poziție foarte bună și a marcat cu stângul la colțul lung.

Robert Ion a ratat din nou ocazie uriașă, în minutul 75. Acesta a pătruns în careu, a rămas singur cu portarul lui Gaz Metan, dar Grosz a reușit să apere cu piciorul.

Alghoul a închis tabela în minutul 89, cu un gol norocos, mingea fiind deviată în propria poartă de portarul Gazului.

Cu 14 puncte, ilfovenii o egalează pe Gaz Metan în subsolul clasamentului și se apropie la 3 puncte de Dinamo, cu un meci rămas înainte de intrarea în play-out.

FINAL. Academica Clinceni - Gaz Metan 2-0

Academica Clinceni - Gaz Metan, echipele de start:

Clinceni: Ureche – Cmovs, C. Ion, Tsetkov – Sambeya, De Amorim, Vrdoljak, Florica, Holzmann – Dumitrache, R. Ion
Rezerve: Bolboașă, Gogov, Plazibat, Alghoul, Iana, Longher, Ștefan, Dima, Melniciuc
Antrenor: Constantin Giurescu

Gaz Metan: Grosz – Kanda, Mathaus, Avram, Tala – D. Iancu, Harfas – P. Costea, Ursu, Șteau – Gașpar
Rezerve: Bumbar, Maxim, Covaci, Câmpean, Domșa, Noian
Antrenor: Flavius Boroncoi

Gaz Metan Mediaș s-ar retrage din campionat la finalul sezonului regulat

Gaz Metan Mediaș, club care se confruntă cu datorii uriașe și a fost deja depunctat cu 10 puncte, ar urma să se retragă din campionat la finalul sezonului regulat. Anunțul a fost făcut la DigiSport, unul dintre posturile deținătoare ale drepturilor TV asupra Ligii 1.

Gaz Metan Mediaș a pierdut 10 puncte la comisii

Din cauza datoriilor către foștii angajați, Gaz Metan Mediaș a pierdut 10 puncte la comisii. Prima depunctare, de două puncte, a venit pe 11 februarie și a fost cauzată de datoriile clubului față de Ronaldo Deaconu. A doua, mult mai consistentă, de 8 puncte, a fost dictată pe 23 februarie și a venit în urma datoriilor față de Mihai Teja, fostul antrenor al echipei, și colaboratorii săi.

Echipa din Mediaș a rămas cu un total de 14 puncte și a căzut sub Dinamo, pe locul 15, direct retrogradabil. Având în vedere faptul că echipa este formată acum în mare parte din juniori, șansele Gazului de salvare directă erau oricum infime.

VIDEO Răzvan Zăvăleanu, implicat în destabilizarea lui Gaz Metan? „Sunt niște prostii!”

Citește alte știri din Liga 1:

Cel mai curtat antrenor din Liga 1, îndrumat de Cosmin Olăroiu: „«Piticule», te pregătești să-mi iei locul?”
Declarații
Flavius Stoican rămâne optimist și după înfrângerea cu Sepsi: „Campionatul începe în play-out pentru noi”
Dinamo - Sepsi 1-3