FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

A revenit vedeta lui Dinamo » Titular cu Petrolul după 5 meciuri în care a absentat

Dennis Politic revine pe teren după accidentare

Articol de - Publicat luni, 01 aprilie 2024 18:47 / Actualizat luni, 01 aprilie 2024 19:42

Dennis Politic (24 de ani) e titular la Dinamo în meciul cu Petrolul, din etapa #2 din play-out-ul Superligii.

Extrema stânga s-a recuperat complet după ce a absentat 5 meciuri din cauza unei accidentări. Ultima dată a jucat pe 18 februarie, cu Oțelul, scor 3-1.

Dinamo a ratat victoria în minutul 90+13. Gicu Grozav, gol dintr-un penalty controversat dictat de Feșnic + clasamentul
DINAMO - PETROLUL

Dennis Politic, din nou titular la Dinamo

Așteptarea a luat sfârșit pentru Dinamo. Dennis Politic, cel mai important jucător al echipei, a revenit după o lună și jumătate. El nu mai jucase de la victoria cu Oțelul Galați, scor 3-1, când a deschis scorul în minutul 3.

Fără el, Dinamo a avut rezultate mixte. A câștigat două meciuri, a pierdut alte două și a făcut o remiză. Politic a jucat 22 de meciuri în acest sezon în Superliga și a marcat 6 goluri. A fost esențial în revenirea de formă „câinilor” în acest an.

Rezultatele lui Dinamo fără Politic:

• 0-4 cu CFR Cluj
  • 1-0 cu Hermannstadt
  • 0-0 cu Poli Iași
  • 1-0 cu UTA
  • 0-3 cu Hermannstadt

În ultimele 3 meciuri jucate, înainte de accidentare suferită la 3-1 cu Oțelul, Politic marcase de fiecare dată. Dennis punctase cu FCU Craiova, scor 1-2, cu Farul, scor 2-0, și cu Oțelul, înainte să părăsească terenul accidentat.

Dinamo - Petrolul, echipele de start

Dinamo (3-4-3): Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu - Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin
Absenți: -
Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul (4-2-3-1): Zima - D. Radu, Papp, Huja, Țicu - Grozav, Seto, Hanca, Ișfan - Berisha, Jair
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso
Absent: Doua (accidentat)
Antrenor: Florin Stângă

Stadion „Arcul de Triumf”
Arbitru Horațiu Feșnic (Cluj Napoca). Asistenți Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj Napoca)
Arbitru VAR Radu Petrescu. Asistent VAR Radu Ghinguleac (ambii din București)

VIDEO. GSP Live » Cristi Bobar, despre sancțiunile primite de Dinamo și UTA: „Dinamo fără spectatori e ca omul fară o mână”

Dinamo se repliază! Scuze pentru Voluntari, atac la altă rivală din Superligă: „La ea mă refeream”
Dinamo
Andrei Nicolescu, all-in în fața Comisiei de Disciplină: „Să se țină cont de precedentele internaționale!”
Dinamo

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”