FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Dinamo, decizie finală în privința lui Diego Capel! Anunțul lui Pablo Cortacero

Diego Capel, într-un meci împotriva lui Juventus // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 28 septembrie 2020 19:46 / Actualizat luni, 28 septembrie 2020 20:30

Dinamo nu îl va legitima, în cele din urmă, pe Diego Capel (32 de ani), jucător cu trofee la echipe importante, precum Sevilla, Sporting și Anderlecht.

Aflat în probe la Dinamo, fotbalistul spaniol nu a reușit să impresioneze, astfel că alb-roșii au decis să nu riște prin legitimarea lui, mai ales că acesta ar fi trebuit să fie remunerat consistent, în concordanță cu CV-ul său bogat.

Pablo Cortacero, șeful lui Dinamo, a anunțat, conform doarromania.ro, că antrenorul Cosmin Contra și directorul sportiv Rufo Collado nu au fost impresionați de ce a arătat Diego la antrenamente: „Capel a avut ani în care nu a mai jucat la cel mai înalt nivel, ultima dată a jucat în Malta iar acum a ajuns liber de contract. A fost în probe la noi, s-a antrenat bine, dar l-au analizat atât Cosmin, cât și Rufo Collado și au considerat că nu este pregătit să joace la Dinamo”.

Adăugând: „A plecat sâmbătă, și-a luat la revedere, a fost o decizie dură, dar mai putem aduce doar trei jucători și trebuie să fie foarte importanți pe posturile care nu sunt încă acoperite 100%”.

Diego Capel - Ce a fost și ce-a ajuns

• În ediția 2019/2020, a adunat 40 de minute în trei meciuri la Birkirkara (locul 5 în Malta).
  • În ediția 2018/2019, a strâns 15 meciuri pentru Extremadura, formație de mijlocul clasamentului în liga a doua spaniolă. A jucat în medie 28 de minute/partidă acolo.
  • În ediția 2017/2018 a fost șomer, fără angajament.
  • În ediția 2016/2017, a colecționat două goluri și 4 assist-uri pentru Anderlecht, adunând 25 de meciuri. Doar în 4 a fost integralist, a jucat în medie 39 de minute/partidă acolo. De multe ori, a intrat în locul lui Stanciu
  • În ediția 2015/2016, a evoluat pentru Genoa (locul 10), în Serie A: două cartonașe galbene și 33 de minute/partidă în Il Calcio.
  • În ediția 2014/2015, a contribuit la câștigarea Cupei Portugaliei pentru Sporting Lisabona (locul 3), unde a bifat un gol și 3 assist-uri în 27 de meciuri. A bifat în medie 27 de minute/partidă la lusitani.
  • În ediția 2013/2014, a strâns 3 goluri și 7 assist-uri pentru Sporting (locul 2 în Portugalia) în 31 de meciuri. A bifat în medie 59 de minute/partidă.

6 trofeea câștigat Capel în carieră: două Cupe UEFA, Cupa și Supercupa Spaniei cu Sevilla, Cupa Portugaliei cu Sporting și campionatul Belgiei cu Anderlecht

Alte știri despre Dinamo:

Încă o promisiune a lui Cortacero către jucătorii de la Dinamo! Ce se va întâmpla înainte de meciul cu UTA

Pablo Cortacero renunță la Bogdan Bălănescu! A anunțat pe cine aduce în locul lui: „A scris multe cărți”