FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - UTA 2-2

Rednic a scos un punct in extremis, apoi a anunțat transferul unui jucător trecut pe la națională: „A semnat astăzi”

Tiberiu Căpușă, numărul 2, în singurul meci pe care l-a jucat pentru naționala României // foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 23 septembrie 2023 21:05 / Actualizat sambata, 23 septembrie 2023 21:20

După FC Botoșani - UTA 2-2, meci în care arădenii au obținut un punct în ultimele minute, antrenorul Mircea Rednic a anunțat un transfer nou, venirea fundașului dreapta Tiberiu Căpușă (25 de ani), liber de contract după 3 ani petrecuți la Chindia.

UTA a evitat înfrângerea la Botoșani în prelungiri, gol Cooper în minutul 90+7. Revenit pe bancă după o pauză forțată, cauzată de probleme medicale, Rednic a descris rezultatul ca fiind echitabil.

Vulturi pe stadionul din Liga 1. Explicația pentru imaginea atipică
FC BOTOȘANI - UTA 2-2

Concluziile lui Mircea Rednic după FC Botoșani - UTA

„Meciul a fost de înaltă tensiune și înalt risc. Am început prost, am făcut foarte multe greșeli, nu am reușit deloc să pasăm, am făcut doar 2-3 pase. A venit un gol pe o greșeală foarte mică pe care doar VAR-ul a văzut-o (n.r. - un henț sancționat cu ajutorul VAR).

Prima repriză le-a aparținut celor de la Botoșani, au avut o circulație bună, 1 contra 1 ne-au creat mari probleme. Ne-au cam dominat și la fazele fixe.

În repriza a doua, jucătorii care au intrat au făcut diferența. Am reușit să avem o posesie mult mai bună, i-am surprins cu jucătorii care au venit din linia a doua, mai ales fundașii laterali. Păcat că centrările nu au avut precizie”, a afirmat Rednic inițial.

Mircea Rednic, despre eliminarea lui Carp: „Fault absurd”

„Am rămas în 10 oameni la un fault absurd pe care l-a făcut Carp. A intrat foarte bine, a dat gol, apoi să faci o greșeală de genul ăsta... mai ales când știi că este și VAR. Îmi pare bine că băieții nu au cedat, nu s-au precipitat să joace cu mingi lungi.

Am fost inspirat și cu Stahl, a intrat foarte bine, a centrat perfect pentru Cooper, iar el, căruia nu prea-i place să-i vină mingea la cap, a înscris un gol frumos. Ținând cont de situația din repriza a doua, cred că e un punct meritat”, a completat Rednic.

UTA l-a transferat pe Tiberiu Căpușă

În finalul interviului, „Puriul” a anunțat transferul lui Tiberiu Căpușă, fundaș dreapta care vine liber de contract după 3 ani petrecuți la Chindia. Căpușă a fost convocat la echipa națională în iunie 2021, a și intrat în amicalul cu Anglia de la Middlesbrough.

„A mai venit un jucător, un fundaș dreapta, Căpușă, care a semnat astăzi”, a dezvăluit Rednic.

Eroul arădenilor de la Botoșani: „Abia așteptam ca Mircea Rednic să revină pe bancă! Prezența lui contează foarte mult”

Dragomir a numit cel mai bun jucător din SuperLiga: „Nicidecum Florinel Coman” » Cum vede top 3

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului