FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - UTA 2-1

Minunea de la Voluntari continuă! Ilfovenii câștigă și cu UTA și încheie anul pe locul 3

FC Voluntari - UTA Arad, în etapa #21, live FOTO: Alexandra Fechete

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 decembrie 2021 22:21 / Actualizat vineri, 17 decembrie 2021 22:29

FC Voluntari a învins-o pe UTA Arad, scor 2-1, în primul meci al etapei #21 din Liga 1. Ilfovenii confirmă forma solidă din ultima perioadă și își consolidează locul 3, făcând un nou pas către play-off.

Programul complet al etapei #21

UTA ratase ocazii cât pentru un campionat întreg în ultimele etape, spre exasperarea lui Laszlo Balint și a oamenilor din anturajul „Bătrânei Doamne”. Ghinionul băieților lui Laszlo Balint a ajuns la final în minutul 16 al partidei de la Voluntari. David Miculescu, fotbalistul dorit de FCSB, a fost lansat ideal de Roger și nu a iertat. Șut la „lung”, în plasa laterală. Iar UTA spera din nou la play-off.

Însă trupa extrem de echilibrată a lui Liviu Ciobotariu n-a abandonat lupta. Ilfovenii s-au năpustit în atac, au pus stăpânire pe jumătatea terenului și i-au „sufocat” din ce în ce mai mult pe arădeni. Golul egalizator a venit cum nu se poate mai bine pentru gazde, în minutul 45. Nemec a îndeplinit o simplă formalitate, împingând în poartă o minge respinsă în lateral de Iacob.

UTA ratează, Voluntari câștigă

Actul secund s-a jucat în aceeași notă alertă, cu ocazii notabile la ambele porți. UTA a irosit o oportunitate uriașă în minutul 54, când Passaglia a zguduit bara transversală de la distanță. Arădenii au dominat finalul, exact cum se întâmplase la Craiova, dar tot Voluntari a fost cea care a mai înscris până la final.

În minutul 76, Marius Briceag, fostul fundaș de la Universitatea Craiova și FCSB, a fost „uitat” în careu de fundașii oaspeților și nu a iertat. Finalizare curată, în viteză, fără vreo șansă pentru goalkeeper-ul de la UTA, prins pe contre-pied.

Grație acestui succes, FC Voluntari și-a consolidat locul 3. Ilfovenii au 37 de puncte și fac un pas extrem de important spre play-off. De partea cealaltă, UTA rămâne pe 9, cu 27 de puncte. Trupa lui Laszlo Balint nu a mai câștigat în Liga 1 din 25 octombrie.

FC Voluntari - UTA Arad 2-1

FC Voluntari - UTA Arad, echipe de start:

FC VOLUNTARI: Popa - Veiga, Tamaş, Armaş, Briceag - Meleke, Droppa - Veiga Lopes, Raţă, Gheorghe - Nemec
REZERVE: Angelov, Costin, Fulop, Golan, Ilie, Merloi, Rîmniceanu, Tavares, Vlad
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

UTA ARAD: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Şliakov - Passaglia, Batha - Miculescu, Roger, Ubbink - Dangubic
REZERVE: Balauru, Buştea, Dima, Ilie, Isac, Medjimorec, Mercioiu, Antal
ANTRENOR: Laszlo Balint

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Filip Alexandru (Constanţa), A2: Necula Mihaita (Bucureşti)

Conferința de presă a lui Laszlo Balint

Ședință în benzinărie » Ultimele informații de la Dinamo: au bătut cu pumnii în geam, Rednic a înfruntat fanii
Dinamo
Un club care vrea titlul în Liga 1 sfidează sistemul VAR! A boicotat azi prezența la ședința FRF pe tema arbitrajului video