FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC VOLUNTARI 1-1

VIDEO + FOTO FCSB rămâne la retrogradare! Scapă dramatic victoria cu Voluntari în minutul 90+6 » Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat luni, 12 septembrie 2022 22:59 / Actualizat luni, 12 septembrie 2022 23:28

FCSB și FC Voluntari au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 10 din SuperLigă. Adam Nemec a egalat din penalty la ultima fază.

Poziția din clasament nu i-a mai permis lui Dică să menajeze oameni pentru meciul cu Anderlecht, de joi, din grupele Conference League. A trimis tot ce a avut mai bun din primul minut, dar a fost surprinsă de tupeul ilfovenilor. Damașcan a avut șansa golului în minutul 7. A șutat din unghi, dar Târnovanu a respins cu piciorul.

Dawa, salvat de VAR! O nouă gafă hilară a fundașului protejat de Gigi Becali
FCSB - FC Voluntari

Voluntariul a trimis în cele din urmă mingea în poartă. Matricardi a profitat de o gafă mare a lui Dawa, a înscris, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid pe faza de construcție.

FCSB, egal dramatic cu FC Voluntari

Din acel moment, FCSB a pus stăpânire pe pe minge. A devenit un duel între Andrea Compagno și Mihai Popa. Câștig de cauză a avut portarul lui Ciobotariu.

Vârful italian a apărut des la finalizare și în partea secundă. A câștigat toate duelurile aeriene cu apărătorii adverși, dar nu a găsit calea spre plasa porții.

8.715 spectatoriau fost prezenți pe Arena Națională la FCSB - FC Voluntari

Dică a mutat inspirat în partea secundă. David Miculescu a avut nevoie de două șuturi de încălzire înainte să marcheze în minutul 82, la finalul unei acțiuni norocoase. Șutul lui Cordea a fost deviat de Armaș direct de la omul de gol adus de la UTA.

Finalul a fost unul tensionat. Edjouma l-a faultat pe Rața și a văzut al doilea galben în minutul 87. Voluntari a avut nevoie de o singură intrare în careu pentru a egala.

Radunovic a alunecat în careu, a căzut peste piciorul lui Nemec. Tot atacantul introdus după pauză a transformat, la ultima fază a meciului.

Clasamentul ACUM în Liga 1: FCSB, departe de play-off

FINAL » FCSB - FC Voluntari 1-1

FCSB - FC Voluntari, echipe de start

FCSB: Târnovanu - R. Boboc, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Edjouma, Oct. Popescu - Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, I. Stoica, Miculescu, Dulca, Oaidă, Radaslavescu, Bg. Rusu
Antrenor: Nicolae Dică

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Cr. Costin, Helder Tavares, Meleke, Marrone - V. Rața, Damașcan, D. Florea
Rezerve: Rîmniceanu - Fl. Achim, N. Popescu, Droppa, Andreș, Marcelo Lopes, D. Andrei, Al. Ilie, Nemec
Antrenor: Liviu Ciobotariu