FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - OȚELUL 1-1

FOTO Și-a depus candidatura la golului sezonului » Execuție magistrală în Farul - Oțelul: „În stilul lui Adrian Ilie!”

Frederic Maciel (29 de ani) a marcat un gol superb în minutul 67 al meciului Farul - Oțelul, când formația gălățeană era condusă cu 1-0. +6   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 24 februarie 2024 19:05 / Actualizat sambata, 24 februarie 2024 19:17

Frederic Maciel (29 de ani) a marcat un gol superb în minutul 67 al meciului Farul - Oțelul, când formația gălățeană era condusă cu 1-0. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Farul a controlat prima repriză a disputei de la Ovidiu. Oțelul a renunțat la jocul de așteptare în partea secundă, iar ocaziile au apărut la poarta lui Buzbuchi.

Vești bune pentru Zeljko Kopic, înainte de Dinamo - FC Hermannstadt » „Haita” primește întăriri
DINAMO

FOTO. Frederic Maciel, gol încântător în Farul - Oțelul

+2 FOTO

Golul egalizator n-a venit pe o acțiune construită a gălățenilor, ci pe una de presing. În minutul 67, Dragoș Nedelcu a repus greșit din colțul careului de 6 metri. Oaspeții au recuperat, au urmat câteva devieri fără orizont în ambele tabere.

Frederic Maciel a pus mingea jos, a intrat într-o combinație cu Vlad Pop și a apelat la o execuție pretențioasă.

Mijlocașul portughez a trimis un lob perfect, de la aproximativ 15 metri, din marginea careului. Buzbuchi nu a avut replică. Frederic a dedicat reușita antrenorului Dorinel Munteanu, absent din cauza unor probleme de sănătate.

Viorel Moldovan a fost impresionat de execuția lui Maciel: „E un supergol! În genul lui Totti, Del Piero sau Adrian Ilie! Nu a vrut să centreze, clar asta a vrut să facă”.

Maciel a continuat să fie un pericol constant pentru poarta campioanei. Câteva minute mai târziu, l-a testat din nou pe Buzbuchi. Portarul Farului a respins în ultima clipă, de lângă bară.

I-am dedicat reușita lui Mister. Dorinel e antrenorul nostru, ne forțează la fiecare antrenament. Am luptat chiar și fără el și am obținut un punct. E important. Noi jucăm fiecare meci să îl câștigăm. Facem mereu presing sus. Farul e o echipă bună, de asta e și mai important. Pentru noi e foarte greu să ajungem în play-off, suntem departe. Sperăm să câștigăm toate meciurile, apoi vom vedea.
- Frederic Maciel, mijlocaș Oțelul

VIDEO. Gică Hagi, surpriză pentru suporterul Farului care a plâns la meciul cu Dinamo: „Dumi a impresionat o țară întreagă”

Fostul jucător al lui Dinamo, conflict cu un suporter în timpul meciului: „Ce, mă? Eu sunt de vină?”