FOTBAL  »  Superliga  »  PLAY-OUT

HERMANNSTADT - FC BOTOȘANI 0-2 // VIDEO Surpriză la Sibiu! Echipa lui Miriuță pierde cu FC Botoșani și tremură pentru retrogradare » Cum arată clasamentul play-out-ului

Articol de GSP - Publicat marti, 21 mai 2019 20:32

FC Botoșani a dat lovitura și s-a impus în deplasare cu Hermannstadt, scor 2-0, după golurile lui Mihai Roman II și Golofca din finalul meciului. Sibienii pierd un meci extrem de important și tremură din nou pentru retrogradare.

VIDEO cu cele mai tari faze

Vezi AICI statistici

Jucătorii sibieni erau obligați să obțină un rezultat favorabil, însă atacurile lor n-au avut consistență în prima repriză. Hermannstadt a dominat, dar nu a pus aproape deloc în pericol real poarta lui Fraisl.

Cea mai tensionată fază a meciului s-a petrecut cu 5 minute înainte de pauză, când Holzmann, austriacul lui FC Botoșani, și-a spart capul după o ciocnire dură cu Jazvic. Fotbalistul a părăsit terenul cu ambulanța și a fost înlocuit cu Soiledis.

Moldovenii au dat lovitura cu om în minus

Echipa lui Miriuță a atacat furibund în finalul meciului, dar FC Botoșani, cu om în minus după eliminarea viitorului stelist Răzvan Oaidă, a speculat și a dat lovitura pe contraatac. În minutul 85, Mihai Roman II a primit o minge în careu, a speculat indecizia fundașilor lui Miriuță și a trimis în vinclu, fără șanse pentru Căbuz.

Total descumpăniți, sibienii au mai primit un gol, după un alt contraatac fulgerător al moldovenilor: în al treilea minut al prelungirilor, Patache l-a lansat pe Golofca, iar fostul mijlocaș al FCSB-ului a înscris fără emoții.

FC Botoșani a acumulat 38 de puncte și a intrat serios în lupta pentru primul loc în play-out.

De partea cealaltă, misiunea celor de la Hermannstadt se complică și mai mult. Sibienii rămân pe locul de baraj, cu 24 de puncte, și așteaptă cu sufletul la gură desfășurarea meciului Dunărea Călărași - Concordia Chiajna. Vezi AICI clasamentul actualizat din play-out!

Hermannstadt - FC Botoșani 0-2
Au marcat: M. Roman II '85, Golofca '90+3

*Răzvan Oaidă, mijlocașul oaspeților, a fost eliminat în minutul 82, pentru cumul de cartonașe galbene

Desfășurarea liveTEXT a meciului Hermannstadt - FC Botoșani 0-2

Final de meci, FC Botoșani câștigă cu 2-0 la Sibiu!
min.90+2: GOOL FC Botoșani! Cu un om în plus pe teren, FC Botoșani mai înscrie o dată! Moldovenii profită de un nou contraatac fulgerător, iar Golofca îndeplinește o simplă formalitate după pasa lui Patache
min.89: Fabbrini are o șansă imensă să marcheze golul doi al moldovenilor, dar șutul său e respins de Căbuz
min.85: GOOOOLL FC Botoșani! Oaspeții deschid scorul în minutul 85, prin Mihai Roman II. Acesta a luat pe cont propriu o acțiune, a profitat de marcajul deficitar al fundașilor adverși, și a șutat superb, în vinclu, din 10 metri!
min.81: Roșu FC Botoșani! Trimis pe teren în minutul 74, Răzvan Oaidă, fotbalistul care din vară va veni la FCSB, vede două cartonașe galbene în decurs de două minute și e eliminat
min.67: Sibienii solicită lovitură de pdeapsă după un henț comis în careu de Patache. Arbitrul George Găman lasă însă jocul să continue.
min.56: Dâlbea șutează puternic de la 25 de metri, Fraisl reține fără probleme mingea trimisă pe centrul porții
min.54: FC Botoșani, din nou aproape de gol după ocaziile din prima repriză. Fabbrini îi pasează lui Ongenda, însă francezul trimite peste poartă
min.46: A început repriza secundă!

Pauză la Botoșani, scorul e egal, 0-0!
min.45: Holzmann primește îngrijiri din partea medicilor de pe Ambulanță, dar părăsește până la urmă terenul pe propriile picioare. Totuși, Liviu Ciobotariu a luat decizia de a-l înlocui cu Soiledis
min.41: Ciocnire violentă între Holzmann și Jazvic. Ambulanța intervine pe gazon pentru a-i acorda îngrijiri mijlocașului lui FC Botoșani, care și-a spart capul.
min.36: Mățel centrează pentru Blănaru, acesta finalizează pe lângă poartă
min.29: Hermannstadt atacă furibund, dar nu reușește deocamdată să înscrie golul de care are atât de mare nevoie. Tsoumou trimite în bară în urma unei faze fixe. Totuși, tușierul semnalizase ofsaid în prealabil
min.21: Sibienii contracarează și au prima ocazie importantă. Tsoumou e lansat ideal în careu, dar trimite cu capul pe lângă poartă
min.7: Ocazie imensă pentru Botoșani! Diego Fabbrini centrează perfect, dar Mihai Roman II finalizează modest, din câțiva metri, trimițând cu capul mult peste poartă
min.3: Sibienii își manifestă încă din startul partidei intențiile ofensive. Echipa lui Vasile Miriuță s-a instalat în jumătatea adversă și încearcă să desfacă apărarea Botoșaniului
min.1: A început partida de la Sibiu!

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz - Mățel, Dandea, Stoica, Tătar - Dâlbea, Dumitriu - Jazvic, Tsoumou, Serediuc - Blănaru
Rezerve: Niga, L. Niță, Acsinte, Antonov, Lendric, Offenbacher, P. Petrescu
Antrenor: Vasile Miriuță

FC Botoșani: Fraisl - Patache, Pițian, Burcă, Holzmann - J. Rodriguez, Târșa - Fabbrini, Ongenda, Golofca - M. Roman II
Rezerve:
E. Pap, L. Buș, Chindriș, Karaboue, Oaidă, E. Papa, Soiledis
Antrenor:
Liviu Ciobotariu

Arbitru: George Găman / A1: Daniel Mitruți / A2: Dragoș Iliescu

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”