FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - VIITORUL 0-0

HERMANNSTADT - VIITORUL 0-0 » Constănțenii sunt tot mai departe de play-off! Pas greșit și la Mediaș » Clasamentul actualizat!

HERMANNSTADT - VIITORUL 0-0 FOTO: fcviitorul.ro

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 martie 2021 16:30 / Actualizat sambata, 13 martie 2021 17:13

Hermannstadt și Viitorul au încheiat la egalitate, scor 0-0, în runda #27 din Liga 1.

Vezi AICI programul etapei #27

Conștientă că are nevoie de victorie pentru a mai spera la play-off, trupa lui Mircea Rednic a început în ofensivă partida disputată la Mediaș. Iar George Ganea a fost aproape de gol în minutul 3, când lovitura sa de cap din șase metri a trecut puțin pe lângă. Viitorul a continuat să fie la cârma partidei pe durata primei reprize, însă ocaziile importante au lipsit. Singurul care a mai amenințat poarta gazdelor a fost Andrei Ciobanu, dar șutul său a fost blocat de „barajul” defensiv al sibienilor.

Hermannstadt a avut o evoluție străvezie în primele 45 de minute, unica lor oportunitate venind în minutul 18, când au și solicitat un penalty. Bagaric a fost doborât după un duel cu un fundaș al Viitorului, dar George Găman a lăsat jocul să continue.

După pauză, Hermannstadt a fost la un pas să deschidă scorul după o eroare a lui Cojocaru. Goalkeeperul Viitorului a avut o ieșire inexplicabilă, dar și-a salvat până la urmă echipa.

Partida de pe stadionul Gaz Metan, disputată în „deplasare” de cele două formații, s-a încheiat cu o remiză albă. Trupa din Sibiu rămâne pe poziție retrogradabilă, iar Viitorul mai păstrează doar șanse matematice la play-off. Cu 4 etape înainte de finalul sezonului regulat, constănțenii se află la 7 puncte de Academica Clinceni, care ocupă ultima poziție care asigură calificarea printre cele mai bune echipe ale Ligii 1.

HERMANNSTADT - VIITORUL 0-0

Clasament Liga 1:

HERMANNSTADT - VIITORUL, echipele de start:

HERMANNSTDAT: Cristiano - Belu Iordache, Diarrassouba, Scarlatache, Opruț - Mayoral, Santos Pires, Addae - Sebaihi, Bagaric, Oroian
REZERVE: Pop - Aosman, Dâlbea, Petrescu, Aralica, Vodă, Buzan, Alhassan, Elbers
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

VIITORUL: Cojocaru -Benzar, Mladen, Dobroslavevici, Boboc - Matei, Artean, Ciobanu - Joalisson, Tsoumou, Ganea
REZERVE: Căbuz - Pedroso, Dussaut, Hristovski, Mălăele, Grădinaru, Gaztanaga, Andronache, Pitu
ANTRENOR: Mircea Rednic

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Găman George Cătălin / Asistenți: Mitruţi Daniel și Popescu Adrian (toți din Craiova)

FOTO+VIDEO EXCLUSIV Gazeta a vizitat șantierul noului stadion din Sibiu » Suma fără precedent cheltuită de Primărie + când va fi gata

Liga oaspeților » Situație incredibilă în campionat: 25% dintre cluburi sunt fără „casă”, dar FRF și LPF asistă tăcut

Hagi revine în antrenorat: „Gata, îmi ajunge!” » Ofertă uriașă pentru „Rege”: „Aproape 10 milioane de euro pe an!”

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului