FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO / EXCLUSIV Fost idol al tribunelor la Dinamo, destăinuire după 11 ani: „La acel meci cu Steaua am plâns cel mai mult. L-aș rejuca”

Invitat azi la GSP Live, Marius Alexe (34 de ani) a numit meciul din carieră pe care l-ar rejuca: FCSB - Dinamo 3-1, din octombrie 2012.

Articol de , - Publicat marti, 26 martie 2024 17:00 / Actualizat marti, 26 martie 2024 23:58

În fața a 50.000 de spectatori prezenți pe Arena Națională, Marius Alexe deschidea scorul în minutul 38 și Dinamo intra în avantaj la cabine, însă elevii lui Laurențiu Reghecampf aveau să câștige derby-ul cu 3-1, prin golurile marcate în repriza secundă de Raul Rusescu (63′, 83′) și Szukala (87′).

Armenia U21 - România U21 0-1 » „Tricolorii” mici au dat lovitura pe final și au urcat pe primul loc în grupa din preliminariile EURO 2025
ARMENIA U21 - ROMÂNIA U21 0-1

VIDEO. Marius Alexe: „După acel Steaua - Dinamo 3-1 am plâns cel mai mult”

Cel mai dureros meci din cariera mea a fost un Steaua - Dinamo 3-1, pe Arena Națională. Am avut 1-0 la pauză, eu am marcat.

FCSB - Dinamo 3-1 / Sursa FOTO: Arhiva GSP
+42 FOTO

În repriza a doua nu am mai fost... Cred că a fost meciul după care am plâns cel mai mult. A fost o frustrare mare. Voiam să îi batem pe Arena Națională, erau foarte mulți steliști, atunci acordau puține bilete oaspeților, îi puneau într-un colț.

Dezamăgirea a fost foarte mare. Chiar dacă marcasem în prima repriză, în partea secundă am fost un băiat mulțumit că a marcat împotriva Stelei și îmi dispăruse entuziasmul”, a afirmat Marius Alexe, prezent în studioul GSP Live.

Caseta meciului FCSB - Dinamo 3-1
  • Lansat de Dinamo, Marius Alexe a evoluat pentru roș-albi în perioadele 2009-2013 și 2014-2015.
  • Are două trofee în palmares cu Dinamo, Cupa României și Supercupa, ambele cucerite în 2012, iar în străinătate a evoluat la cluburi precum Sassuolo, Karabukspor, Podbrezova și Aris Limassol.
  • Pentru Dinamo, clubul la care a dat cel mai bun randament de-a lungul carierei, Marius Alexe a jucat 161 de meciuri în toate competițiile și a înscris 41 de goluri.

VIDEO. Urmărește emisiunea integrală GSP Live cu Marius Alexe

• GSP Live, emisiunea realizată din studioul Gazetei Sporturilor și moderată de Alexandru Barbu, poate fi urmărită de luni până vineri, de la ora 11:00, pe pagina de Facebook, canalul de YouTube, precum și pe site-ul Gazetei Sporturilor, GSP.ro

Vezi mai multe articole de actualitate:

Mihai Pintilii, întrebat direct: „Ce te recomandă să fii antrenor la FCSB?” » Mihai Stoica a întrerupt brusc dialogul: „Vă spun eu!”