FOTBAL  »  Superliga  »  IERARHIE

Lângă Mbappe, Haaland și Kane » Un român e în TOP 100 cei mai buni fotbaliști din lume la finalizare

Alexandru Pop (stânga) într-un meci cu CFR Cluj

Articol de - Publicat luni, 11 decembrie 2023 15:25 / Actualizat luni, 11 decembrie 2023 15:33

Cu 8 goluri și un assist în tricoul Oțelului în acest campionat, atacantul Alexandru Pop, 23 de ani, e singurul român în TOP 100 cei mai buni fotbaliști din lume la finalizare, ierarhie alcătuită de CIES Football Observatory.

CIES Football Observatory (Institutul elvețian de cercetare) s-a folosit de datele Wyscout pentru a determina cei mai buni jucători la finalizare din 65 de ligi diferite.

Rezultat mincinos? » Avem raportul derby-ului CFR Cluj - FCSB
CFR CLUJ - FCSB 1-1

Alexandru Pop de la Oțelul, în topul celor mai buni fotbaliști la finalizare

În acest clasament există un singur fotbalist român, e vorba despre Alexandru Pop de la Oțelul. Vârful nou-promovatei din Galați are o rată de 0,77 goluri marcate la 90 de minute și a reușit să transforme în goluri 31% din șuturi.

Clasamentul e dominat de Harry Kane, cu 1,57 goluri înscrise la 90 de minute și 37% rată de convertire a șuturilor în goluri.

• numărul de reușite, în medie, la 90 de minute;
  • rezultatele la care a ajuns CIES sunt influențate și de valoarea campionatelor - adică un fotbalist din Premier League care marchează de două ori la 120 de minute va avea un index mai mare față de un jucător din Ecuador care înregistrează același randament;
  • sunt monitorizați doar fotbaliștii care au evoluat cel puțin 720 de minute în ligile lor naționale;
  • datele de până la 28 noiembrie 2023.

VIDEO. Ce îi așteaptă pe nou-veniții de la FCSB. Gigi Becali: „Probă la locul de muncă”

Mai multe articole de actualitate:

MM Stoica, reacție după CFR Cluj - FCSB: „Credeam că am nevoie e psihiatru. M-am simțit ca la Bistrița prin 1993”