FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - U CLUJ

Notele GSP după Rapid - U Cluj, direct de pe stadionul Giulești » Sabău i-a dat clasă lui Bergodi + cine a fost omul meciului

Note GSP
Note GSP

Articol de - Publicat luni, 27 noiembrie 2023 22:40 / Actualizat luni, 27 noiembrie 2023 22:53

Rapid - U Cluj 2-3. Ardelenii au întors de la 0-2 și au câștigat în etapa #17 din SuperLiga. Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul oaspeților, a primit nota 9 în caseta GSP.ro. În schimb, Cristiano Bergodi a primit 4.

Cel mai bun jucător de pe teren a fost Ianis Stoica, care a făcut 3-2 și a contribuit și la primul gol al lui U Cluj.

„Remontada” de senzație în Giulești » U Cluj a revenit de la 0-2 și a răpus-o pe Rapid

• Borza 3 - Dezordonat, multe probleme, mai ales după intrarea lui Oancea. Ținut sub presiune continuă cedează
  • Albu 4 - Mult mai “timid” ca în alte jocuri. Și-a pierdut din aportul ofensiv, nici defensiv nu s-a achitat bine de sarcini, marcaj larg, mijlocașii lui U au putut pasa în liniște
  • Kait 5 - Activ prima repriză, primul la minge, s-a stins cu trecerea timpului și a fost schimbat după o oră de joc
  • Funsho 6 - Foarte bun în prima repriză, poate cel mai mare pericol din ce are azi Rapidul. N-a marcat, a pasat, și el folosit oriunde este nevoie
  • Papeau 7 - S-a scos cu golul și câteva momente pe gustul fanilor, totuși absent în alte momente, schimbat pe final cu El Sawy Al.
  • Ioniță 7 - Gol, s-a achitat de datorie, în ciuda faptului că jocul nu i-a strălucit
  • B. Valle 4 - Lent, e evident că nu se simte comod ca vârf, o improvizație care nu-l mai lasă atât de des cu fața la poartă
  • Cristiano Bergodi - 4
  • Au mai jucat: K. Soni 5 - nimic din partea lui, o schimbare care n-a adus nimic Rapidului, doar câteva mingi pierdute. Evident cu ceva probleme fizice
  • El Sawy, Tsoumou, Onea, Cîrjan - au evoluat mai puțin de 15 minute

Notele celor de la U Cluj

• Iliev 5 - Depășit ușor, tot ce a fost mai greu a intrat în poartă. Parcă și la golul lui Papeau rămâne impresia că putea face mai multe, în ciuda devierii lui Masoero
  • Simion 5 - A alergat mult, modest în prima parte, a reglat din mers problemele și a pus umărul la revenirea din Giulești. Asta și pentru că a început pe altă poziție
  • Masoero 5 - “Coautor” la golul lui Papeau, greoi, depășit ușor de un atac fără vreo viteză specială cum e cel al Rapidului. A rezolvat totuși o fază limită, când Doukoure a pasat direct la adversar
  • Pițian 5 - Început slab, surprins cumva de fiecare minge în careu, apoi a citit mai bine jocul Rapidului și n-a mai avut mari probleme
  • Vătăjelu 6 - Nu s-a achitat excelent de sarcinile defensive, rămâne însă pasator la șansa mare a lui Popa de a face 2-2, un assist prin toată defensiva gazdelor
  • Doukoure 6 - În nota obișnuită, mult efort, ține la “tăvăleală”, util defensiv, inexistent ofensiv, în ciuda pasei peste toată apărarea Rapidului la golul 3
  • Fossati 3 - Depășit total, ceea ce trebuia să fie un echilibru în joc, italianul n-a fost în joc și a fost schimbat după doar 30 de minute
  • I. Stoica 9 - Activ, implicat în fazele ambelor goluri, aprope și el de unul, când mingea a lovit transversala
  • Nistor 7 - Omul ce limpezește jocul lui U Cluj, excelent ca pasator, nu se simte vârsta, aleargă non-stop, ușor greoi la finalizare azi, dar un pericol continuu pentru adversari
  • Chipciu 7 - Jolly-jokerul din jocul ardelenilor. Joacă acolo unde e nevoie. Mutat pe mai multe posturi, are partea sa de vină la golul lui Ioniță, când nu strânge la timp, însă se revanșează cu execuția calmă de 2-2
  • D. Popa 8 - A început foarte bine meciul, activ, o pasă fantastică la Nistor, un gol până în pauză, dar și câteva ratări monumentale. Rămâne și cu altruismul de la golul 3
  • Ioan Ovidiu Sabău 9
  • Au mai jucat: Oancea 8 - A intrat în minutul 31, o schimbare care a adus mai mult pericol pe partea lui Borza, a și pasat la primul gol, dispus la efort și destul de sigur și defensiv