FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - ARGEȘ

Constantin Budescu a jucat primul meci în Liga 1 după mai bine de 6 luni » A avut nevoie de 7 minute pentru a marca

Articol de GSP - Publicat luni, 24 octombrie 2022 19:59 / Actualizat luni, 24 octombrie 2022 20:13

Petrolul - FC Argeș 2-0. Constantin Budescu (33 de ani) a jucat primul meci în Liga 1 după mai mult de 6 luni. El evolua ultima dată în prima ligă pe 2 aprilie, atunci când juca la FC Voluntari.

Mijlocașul a intrat în minutul 78 al meciului Petrolul - FC Argeș, în locul lui Gicu Grozav. 7 minute mai târziu, Budescu marca și primul gol din acest sezon, din penalty. Constantin mai jucase pentru Petrolul în Cupa României, 19 minute, în meciul pierdut cu Sepsi, scor 1-3.

Cine transmite la TV meciurile Anderlecht - FCSB și Sivasspor - CFR Cluj
Anderlecht - FCSB

Budescu, gol la primul meci în Liga 1 după 6 luni

Budescu se accidenta grav pe 2 aprilie, în meciul câștigat de FC Voluntari cu Farul, scor 1-0. Era de altfel ultima partidă jucată de „Budi” pentru ilfoveni, semnând cu Petrolul în vară.

A revenit pe teren pe 20 octombrie, în meciul de cupă cu Sepsi. În partida cu Argeș, din SuperLiga, el a intrat în locul marcatorului primul gol al „lupilor galbeni”, Gicu Grozav.

În minutul 85 a marcat și primul gol pentru Petrolul în Liga 1. A transformat fără emoții un penalty obținut de Mario Bratu.

Clasamentul din SuperLiga

„Bezmeticul” de la FCSB e criticat și de rivali: „Nu mai poate să joace la nivelul Ligii 1”

Sepsi - FCSB, ultimul meci al etapei » Echipele de start: Dică renunță la improvizații!