FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL

FOTO Imagini spectaculoase la Ploiești! Cu Budescu șef de galerie, „găzarii” au sărbătorit evitarea retrogradării ca pe un trofeu

„Găzarii” au declanșat sărbătoarea după victoria cu Botoșani / FOTO: Răzvan Păsărică / Facebook@ Petrolul Ploiești +6   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2023 07:00 / Actualizat duminica, 30 aprilie 2023 09:06

Petrolul a câștigat în al nouălea minut al prelungirilor cu FC Botoșani, 1-0, și e sigură că va rămâne în Superligă și din sezonul viitor. „Lupii galbeni” au evitat matematic și „barajul”, iar la finalul meciului au declanșat sărbătoarea pe gazon.

Fluierul final a adus „izbăvirea” pe „Ilie Oană”. Fotbaliștii lui Florin Pârvu au celebrat victoria cu FC Botoșani la fel ca la câștigarea unui trofeu: au sprintat care încotro, pentru ca mai apoi să se îndrepte spre zona ocupată de galerie, unde au cântat minute în șir alături de ultrași.

+2 FOTO

„Veteranul” Budescu și-a asumat rolul de lider, a fluturat un steag primit de la galerie și a dat tonul scandărilor pentru colegii săi.

Petrolul - FC Botoșani, decis la ultima fază de VAR!

Petrolul a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, în etapa #6 din play-out. Constantin Budescu a transformat un penalty dictat cu ajutorul VAR în prelungiri, minutul 90+9!

„Mă bucur că am crezut până la final în victorie, mă bucură atitudinea jucătorilor. Până la acel penalty eu zic că am mai avut ocazii de a marca. S-a dovedit că Botoșani este o echipă foarte puternică. Suntem bucuroși, dar din punctul meu de vedere trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru ultimele trei meciuri. Echipa trebuie să creadă în continuare și să obțină puncte”, a spus Florin Pârvu, antrenorul celor de la Petrolul, la finalul partidei.

VIDEO Simularea lui Irobiso și penalty-ul perfect executat de Gicu Grozav în FC Voluntari - Petrolul 2-2

VIDEO Petrolul - FC Botoșani, decis la ultima fază de VAR! Noul clasament din play-out

Tulburat de meciul pierdut în ultimul minut: „Chiar nu-mi găsesc cuvintele. De ce?”

„Garita a venit la mine” » Discuția între patru ochi din vestiarul lui FC Argeș, după ce Vintilă l-a reprimit în lot pe camerunez