FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - HERMANNSTADT 2-0

„Acum e «parfum»!” » Bergodi, descătușat după altă victorie fără gol primit: „Ia scoateți 2 jucători de la celelalte echipe!”

Cristiano Bergodi și Albion Rrahmani în Rapid - Hermannstadt // foto Cristi Preda (GSP) +21   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 16 februarie 2024 22:41 / Actualizat vineri, 16 februarie 2024 22:44

Cristiano Bergodi (59 de ani), antrenorul lui Rapid, a comentat victoria cu Hermannstadt, scor 2-0, care i-a apropiat pe alb-vișinii la 6 puncte de liderul FCSB.

Antrenorul italian s-a declarat încântat de victoria obținută, a doua consecutivă fără gol primit, după 1-0 cu CFR Cluj.

MM Stoica laudă un jucător de la Rapid: „Nu are cum să nu îți placă”
Rapid - Hermannstadt

„Doar concluzii pozitive, suntem bucuroși că am câștigat acest meci foarte greu. Am jucat cu Hermannstadt, ne-a fost greu să-i desfacem, dar echipa s-a comportat bine din punct de vedere tactic. Am îmbunătățit un pic acest aspect de la meciul cu CFR.

Le-am zis să aibă încredere și să joace mai puțin individual. Se pare că au înțeles bine, dar aveau și încredere, era 0-0 la pauză. În a doua repriză au intrat foarte bine, am reușit două acțiuni foarte frumoase la goluri. A fost greu să desfacem o echipă care s-a închis bine și aștepta contraatacuri. Prima repriză numai asta au făcut”, a transmis Bergodi la flash-interviu, la DigiSport.

Cristiano Bergodi, după Rapid - Hermannstadt: „Am reglat aspecte tactice”

„Contează mult că n-am primit gol. Atacul este pentru suporteri, apărarea te face să câștigi poate nu campionatul, dar meciurile. Bine că am îmbunătățit acest aspect și sunt mai disciplinați în zona centrală. Toată echipa face faza de apărare și asta este foarte important.

Pentru noi este important să câștigăm la Iași, ne așteaptă un meci foarte, foarte greu, dar suntem pe un drum bun. Repet, am reglat niște lucruri din punct de vedere tactic deși am jucat cu două vârfuri. Sunt meritele băieților”, a adăugat Bergodi.

Întrebat despre multitudinea de soluții de care se bucură acum în lot, Bergodi a amintit că seria nefastă din finalul lui 2023 a venit în contextul absențelor lui Rrahmani și Petrila:

„Acum e «parfum» pentru mine, un spectacol. Am stat două luni fără atacanți, în noiembrie și în decembrie, dar nimeni nu ne-a dat credit că am rămas sus. Două luni, nu un singur meci! Scoateți 2 jucători de la celelalte echipe care luptă pentru titlu și vedem ce fac ei”.

O luăm meci cu meci. FCSB e încă departe și vom vedea, dar cu fiecare meci câștigat punem un pic de presiune. Cred că va fi un play-off foarte bun, spectaculos.