FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - CFR CLUJ 3-4

Toni Petrea, după U Cluj - CFR Cluj: „Dacă scorul era mai mare după prima repriză nu cred că se supăra nimeni”

CFR Cluj a câștigat derby-ul cu U Cluj, scor 4-3, în ultimul meci al rundei cu numărul 6 din Superliga. Toni Petrea (48 de ani), tehnicianul „șepcilor roșii”, a făcut o radiografie a partidei de pe Cluj Arena.

Articol de - Publicat marti, 22 august 2023 00:40 / Actualizat marti, 22 august 2023 00:44

Antrenorul celor de la U Cluj a spus că elevii lui au făcut o primă repriză bună, dar că golul primit în finalul primei părți i-a demoralizat pe aceștia, care au intrat timorați pe teren în repriza secundă.

Chipciu, declarații incredibile după derby-ul Clujului: „Cred că o să ajung la demență sau Alzheimer în curând. Trebuie să vorbesc cu nevastă-mea, e greu să joc așa fotbal în continuare”
U CLUJ - CFR CLUJ 3-4

„În momentul în care pierzi 3-4 ceva nu a mers, clar. Am făcut o primă repriză bună. Aveam două goluri avans, puteam avea chiar mai multe, dar n-am avut inspirație în fața porții. Dacă scorul era mai mare după prima repriză nu cred că se supăra nimeni.

Am primit un gol, la ultima fază a ultimei reprize, care, din păcate, parcă ne-a tras așa, înapoi. Am intrat în repriza a doua un pic timorați. Nu înțeleg de ce, pentru că toată lumea spune că avem o echipă experimentată, cu jucători cu experiență. Nu cred că trebuia să intrăm așa timorați.

Am cedat mijlocul terenului, au venit peste noi cu anumite situații și ne-am văzut egalați și după aceea conduși. Am încercat să schimbăm puțin lucrurile la mijlocul terenului, pentru că acolo sufeream. Am reușit, am egalat, dar pe final am mai primit un gol.

Am avut ocazii din care puteam să egalăm, dar asta e. E o dezamăgire pentru noi, pentru că jocul a fost plăcut, cu numeroase ocazii, dar noi am ratat mai mult. Ei au dat ce au avut. Cred că aici s-a făcut diferența.

Țin să le mulțumesc suporterilor, atmosfera a fost incredibilă. Îmi pare rău că nu am putut să le facem un cadou și să obținem victoria”, a declarat Toni Petrea, la Prima Sport.

Toni Petrea, după U Cluj - CFR Cluj: „Ianis Stoica a făcut un joc bun”

Tehnicianul a vorbit și despre Ianis Stoica, autorul unei „duble” în poarta rivalei locale.

„Ianis Stoica a făcut un joc bun. A marcat de două ori, a scos și un penalty. Sper ca atunci când intră pe teren să se descătușeze, să fie mai dezinvolt, pentru că are calitate și poate să ajute echipa.

Am încercat să jucăm cu 5 apărători pe faza de apărare, să închidem mult mai bine culoarele. Am reușit în mare măsură, dar în repriza a doua nu am mai fost la fel de siguri și de exacți.

S-au creat culoare pentru adversar. A trebuit să modific sistemul, în speranța că vom egala. Am scos un fundaș central, pentru a echilibra jocul la mijlocul terenului”, a mai precizat Petrea.

VIDEO. U Cluj - CFR Cluj. Ianis Stoica reușește „doppietta” în derby-ul Clujului

Adrian Mititelu, anunț-bombă în Superliga: „Șumudică are 4 propuneri din Liga 1, printre care și de la FCSB”