FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

„U” Cluj a pierdut ultimul amical din cantonamentul din Austria. Noul transfer a bifat primele minute

Universitatea Cluj - Slovan Liberec, scor 0-2 / Foto: Facebook

Articol de - Publicat vineri, 05 iulie 2024 21:11 / Actualizat vineri, 05 iulie 2024 21:44

Universitatea Cluj a pierdut cu scorul de 2-0 ultimul meci amical din cantonamentul din Austria împotriva locului 7 din Cehia, Slovan Liberec.

Clujenii au rezistat 52 de minute fără să primească gol. Slovan Liberec a deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Michael Rabusic . Cehii și-au dublat avantajul pe finalul partidei în minutul 90 prin ucraineanul Ivan Varfolomeev.

Thiam a bifat primele minute pentru „U” de la revenire

Mamadou Thiam / Foto: Facebook

Primul „11” aliniat de Ioan Ovidiu Sabău: Gertmonas - Boboc, I. Cristea, Masoero, Chipciu - Bic, Rață, Nistor, Silaghi - L. Popescu, Bettaieb

Rezerve: Gorcea, Kis, Oancea, Ștefan, Codrea, Simion, Șfaiț, Suciu, Thiam

Mamadou Thiam, proaspăt revenit în tricoul celor de la U Cluj, a bifat primele minute de la revenire.

În cantonamentul din Austria „studenții” au remixat cu SV Ried, scor 1-1, au învins Vocklamarkt, echipă din ligile inferioare austriece și au pierdut cu Slovan Liberec, scor 2-0.

Fotbalist crescut de Benfica la „U” Cluj

Hildeberto Pereira (28 de ani) a semnat cu Universitatea Cluj, dar nu a fost pe foaia de joc a lui Ioan Ovidiu Sabău în meciul cu Slovan Liberec. Pereria a fost crescut de Benfica Lisabona.

Pereira a evoluat ultima dată în prima ligă a Portugaliei la Portimonese, formație care a retrogradat la finalul sezonului.

Noul transfer al „șepcilor roșii” a fost împrumutat la Nottingham Forest la începutul sezonului 2016-2017. A bifat 22 de partide, a înscris două goluri și a oferit două assist-uri pentru formația din Anglia. În 2020, Kunshan FC, formație din China, le-a plătit celor de la Vitoria Setubal 900.000 de euro în schimbul lui Hildeberto.

Jucătorul de 28 de ani a evoluat pentru naționalele de tineret ale Portugaliei până la nivelul reprezentativei U20, unde a bifat 5 prezențe. La nivel de seniori,jucătorul lui U Cluj s-a reorientat și a ales să reprezinte Capul Verde, unde are o selecție într-un amical cu Togo.

VIDEO. Leo Grozavu, vehement: „Nu aveam voie să facem asta la Euro!”

Apelul tulburător făcut de Vitali Klitschko, după ce rușii au bombardat Spitalul de copii din Kiev: „Cine suntem noi dacă permitem așa ceva?”
Altele
Basarab Panduru e sceptic! A lansat o ipoteză surprinzătoare după lovitura dată de CFR: „Eu nu cred”
Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat plecarea unui fotbalist: „L-am dat gratis”

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”